Evcilik değil gerçek nişan!

Baba silahla kutladı


Gazian-tep'te 12 yaşındaki F.D. ile yaşıtı H.H.Ç. nişanlandırıldı. Baba Hasan Ç. nişanı pompalı tüfekle kutladı.
Haber: ZEKİ GÜNAY / Arşivi

GAZİANTEP - İkisi de 12 yaşında olan iki ilköğretim öğrencisi, Gaziantep'te davullu zurnalı törenle evliliğe ilk adımlarını attı!
12 yaşındaki F.D. ile yaşıtı olan Ç. ailesinin oğulları H.H.Ç., sokakta yapılan törenle nişanlandırıldı. Gelin adayı, Nezihe-Osman Atay İlköğretim Okulu 6'ncı sınıf öğrencisi. Damat adayı ise aynı okulda devamsızlık ve zayıf dersleri nedeniyle bazı sınıfları üst üste okuduğu için henüz dördüncü sınıfta. Halayların çekildiği, silahların atıldığı nişanda küçük gelin daha rahat tavırlar sergilerken, küçük damat ise utangaçtı. Yakınlarının gelinle zorla el ele tutuşturduğu H.H.Ç., konuşup ikna edildikten sonra halaya katıldı.
Küçük damadın gelinle birlikte halay çektiği sırada nişana katılanlar havaya para saçtı. Bunun üzerine H.H.Ç., damat olduğunu unutup, halayı bırakarak paralardan kapmak için arkadaşlarıyla kıyasıya mücadeleye girişti.
Oğlunun evliliğe ilk adım atışını pompalı tüfekle havaya ateş ederek kutlayan müzisyen baba Hasan Ç., "Küçüklükten beri F.D.'yi oğluma alacağımızı söylerdik. Ama kızın isteyeni çok olunca biz de niyetimizi belli etmek için böyle bir kutlama yaptık. Bu aslında nişan değil, söz kesme gibi bir şey. Düğünlerini 17-18 yaşından sonra yapacağız" dedi.
Psikolog: Travmaya yol açar
Küçük gelinle damadın okuduğu okulun müdürü Mehmet Yurthan, nişandan haberi olmadığını söylerken, psikolog Sibel Elbeyli, 12 yaşında nişanı şöyle yorumladı:
"Yetişkinlerin bile altından kalkamadığı evliliklere, bu yaştaki çocukların hazırlanması onları büyük sorumluluk altına sokar. Bu çocukların fiziki ve ruhsal gelişimleri yeni başlıyor. 12 yaşındaki çocuk evlilik kavramını, sorumlulukları ve gelecek planlarını kavrayabilecek durumda değildir. Ergenliklerini yaşamadan yetişkin rolünün üstlenilmesi ileride ciddi travmaya yol açabilir. Bu, iki çocuk açısından da hiç sağlıklı bir durum değil."