Evde 720 yıllık tarihi saklamış

Develi ilçesinde besicilik yapan bir kişi Selçuklulardan kalma 720 yıllık vakıf belgeleri, Osmanlı döneminden iki ferman ve bir kayıt beyanını Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne verdi.

KAYSERİ - Develi ilçesinde besicilik yapan bir kişi Selçuklulardan kalma 720 yıllık vakıf belgeleri, Osmanlı döneminden iki ferman ve bir kayıt beyanını Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne verdi.
Abidin Taşöz'ün dedesinden kaldığını söylediği belgelerin varlığı, ilçedeki Kültür Haftası sayesinde ortaya çıktı. Taşöz'ün belgeleri Develi Lisesi'nde sergilendi. Sergiyi gezen Kayseri Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven, çok az sayıda bulunan Selçuklu dö-nemine ait vakıf senetleri ile fermanlarının, incelenip satın alınmaları için Taşöz'den tutanakla teslim aldı. Mehmet Eratna Vakfı'na ait ceylan derisi üzerine yazılmış 720 yıllık vakıf senedi ile iki adet padişah fermanı ile bir adet Osmanlıca düzenlenmiş kayıt beyanı incelenmek üzere Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne gönderildi.
Vakıflardan çağrı
Öte yandan arşivlerdeki 10 milyona yakın belgenin tercüme edilip dijital ortama aktarılması için çalışma başlatan Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkilileri ise elinde bu tür belgeler bulunanlara bu belgeleri kendilerine getirmeleri çağrısında bulundu.


    http://www.radikal.com.tr/7466607466600

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.