Evden kaçan çocuklar soluğu Antalya'da aldı

Güneye yönelen göçün pek bilinmeyen bir altbaşlığı var: Çocuk göçü. Geçen yıl, başta Güneydoğu, birçok bölgeden 615 çocuk kaçarak Antalya'ya geldi.

ANTALYA - Güneye yönelen göçün pek bilinmeyen bir altbaşlığı var: Çocuk göçü. Geçen yıl, başta Güneydoğu, birçok bölgeden 615 çocuk kaçarak Antalya'ya geldi. Bir önceki yıl bu rakam 743'tü. Gerileme, polisin otobüs terminalindeki çalışmalarından kaynaklandı.
Antalya otobüs terminalinde 'gözlem evi' oluşturan Antalya Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi Müdürlüğü ekipleri, evden kaçıp kente gelen çocukları otobüsten indikleri anda saptayıp, aileleriyle bağlantıya geçti ve bu çocukları ailelerine ya da Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu'na teslim etti. Çocukların büyük bölümünün Antalya'ya çalışmaya, çevre illerden gelen bazılarının ise 'denize girmeye' geldiği anlaşıldı. Bu çocukların turizm sektöründe çalıştığı da belirlendi.
Geçen yıl 151 çocuk tutuklandı
Antalya'da yaşayan 388 çocuğun da ailevi sorunları nedeniyle evlerini terk ettiği belirlendi.Kentte geçen yıl evlerinden kaçanların da aralarında bulunduğu 3 bin 56 çocuğa, Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğünce işlem yapıldı. Polis kayıtlarına göre geçen yıl 13'ü yabancı 1541'i erkek ve 169'u kız olmak üzere toplam 1723 çocuk suça karıştı, 151'i tutuklandı.