Evden kaçan Liceli kız, babasına teslim

İmam nikâhıyla evlendirilince Diyarbakır'daki evinden kaçan 16 yaşındaki kız, Antalya'da 'isteği doğrultusunda' babasına teslim edildi.

ANTALYA - İmam nikâhıyla evlendirilince Diyarbakır'daki evinden kaçan 16 yaşındaki kız, Antalya'da 'isteği doğrultusunda' babasına teslim edildi. Baba kızıyla kucaklaşırken 'asla töre cinayetine kurban etmeme ve istemediği biriyle evlendirmeme' sözü verdi.
Antalya Emniyet Müdürlüğüne başvuran 16 yaşındaki Ö.T, yedi ay önce ailesinin isteğiyle akrabasıyla imam nikâhıyla birlikte yaşamaya başladığını, ancak istemediği bu evlilik nedeniyle bir süre önce Antalya'ya kaçtığını belirterek, polisten yardım istedi. Antalya Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü'nce koruma altına alınan Ö.T'nin, Diyarbakır'dan kaçtığı, Lice ilçesinde yaşayan ailesinin de kızlarının kaybolduğu yönünde 50 gün önce savcılığa ve emniyete başvurduğu tespit edildi. Ö.T, polisten, bulunduğunu ailesine haber vermelerini isterken, isteği ve savcılığın da uygun görmesi üzerine polis aileye bilgi verdi. Kızlarının bulunduğunu öğrenen baba Nasip T. ile anne Yeter T. Antalya'ya giderek kızlarıyla polis kontrolünde görüştü. Görüşmenin ardından Ö.T'nin ailesinin yanına gitmek istediğini söylediği öğrenildi. Savcı ifadesini aldığı kızı Nöbetçi Aile Mahkemesi'ne gönderdi. Nöbetçi Aile Mahkemesi de kendi isteği ve ifadeleri doğrultusunda kızın ailesine teslim edilmesine karar verdi.
'O benim tek kızım, töreye kurban etmem'
Yedi ay sonra kavuştuğu kızına sarılıp öpen baba, gazetecilerin kendisine 'töre cinayetlerini' hatırlatması üzerine, "Dört oğlum var ama o benim tek kızım. Canım, ciğerim... Ailemden, akrabalarımdan ya da dışarıdan hiç kimsenin ona zarar vermesine asla müsaade etmem. Asla töreye kurban vermem, verdirmem. Evliliği de istemiyorsa asla zorlamayacağız" dedi.