'Eve dönen' çok az

Kuzey Irak'taki 4-5 bin PKK/PRD üyesini dağdan indirmek için çıkarılan ve 'Eve dönüş yasası' olarak bilinen Topluma Yeniden Kazandırma Yasası, bekleneni veremedi. 6 Ağustos'ta yürürlüğe giren yasa için bugün son gün.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Kuzey Irak'taki 4-5 bin PKK/PRD üyesini dağdan indirmek için çıkarılan ve 'Eve dönüş yasası' olarak bilinen Topluma Yeniden Kazandırma Yasası, bekleneni veremedi. 6 Ağustos'ta yürürlüğe giren yasa için bugün son gün.
Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, altı aylık yürürlük tarihi bugün dolan yasadan yararlanmak için, dün akşam saatleri itibarıyla toplam 3 bin 107 kişi başvurdu. Bunlardan 2 bin 419'unu cezaevlerinde tutuklu ya da hükümlü olarak bulunan terör suçluları, 688'ini ise kendiliğinden teslim olanlar oluşturdu. Yasa için cezaevlerinden başvuruda bulunanların 1008' inin, teslim olanların da 584'ünün salıverildiği öğrenildi. Rakamlar, yasadan daha çok Hizbullah militanlarının yararlandığını gösterdi. Emniyet'in hazırladığı yasadan yararlananların örgütlere dağılımını gösteren liste şöyle:
Hizbullahçılara yaradı
PKK/KADEK'ten 1518 kişi, Hizbullah'tan ise toplam 1008 kişi başvuruda bulundu. 663 PKK/KADEK'li, 691 Hizbullahçı serbest bırakıldı. Bu iki örgütü 151 başvuruyla DHKP-C, 68 başvuruyla TKP/ML-TİKKO, 39 başvuruyla Hizb-ut Tahrir, 31 başvuruyla da İBDA-C izledi. Toplam 33 ayrı terör örgütünden başvuru yapıldı.
Emniyet'in listesinde, cezaevinden bulunan 51 Sivas katliamı hükümlüsü ile bir Maraş kaliamı hükümlüsünün de yasadan yararlanmak için başvuruda bulunduğu kaydedildi. Ancak bu başvuruların hâlâ incelendiği ve katliam hükümlülülerinden hiçbirinin henüz salıverilmediği belirtildi. Sivas katliamı hükümlülerinin başvuruları, 17 Şubat'ta Ankara DGM'ce karara bağlanacak.