'Eve dönüş' artık mümkün değil

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er, yürürlük süresi dolan ve kamuoyunda 'eve dönüş' olarak bilinen Topluma Yeniden Kazandırma Yasası'na ilişkin son rakamları açıkladı.

ANKARA - Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er, yürürlük süresi dolan ve kamuoyunda 'eve dönüş' olarak bilinen Topluma Yeniden Kazandırma Yasası'na ilişkin son rakamları açıkladı. Er'in verdiği bilgiye göre, altı ay yürürlükte kalan yasadan yararlanmak için cezaevinde bulunan 2 bin 640 tutuklu ve hükümlü başvurdu, 772 terör zanlısı da teslim oldu. Cezaevinden başvuranların 1232'si, teslim olanların da 641'i salıverildi. Er şu bilgileri verdi: "Daha önce yedi ayrı yasa çıkarıldı, 4 bin 429 kişi başvurdu ancak sadece 832'si yararlanabildi. Son yasaya ise 3 bin 412 kişi başvurdu bin 873 kişi yararlandı. Daha önceki yararlanma oranı yüzde 18'di. Yurtdışından gelen kimse olmadı."
Hükümet memnun değil
Er, "Eve dönüş Emniyet'i tatmin etti mi?" sorusu üzerine, yasadan yararlanma oranının yüzde 60 olduğunu ifade ederken, Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek ise, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısından sonraki açıklamasında, beklenen sonucun alınamadığını söyledi. Çiçek, "Beklentimiz tabiatıyla daha yüksekti. Biz yasayı çıkarırken cezaevinde olanlar-olmayanlar diye ayrım yapmadık. Herkesin istifade etmesini arzu ederdik" dedi.