'Eve dönüş' vatana ihanettir

Ergenekon ana davasında Kürt açılımı tartışıldı. Veli Küçük PKK'lıların serbest bırakılması için 'Yapılanların vatana ihanet'tir dedi.

Ergenekon ana davasının 119’uncu oturumunda söz alan bazı tutuklu sanıklar, demokratik açılım süreci kapsamında teslim olan PKK’lıların kısa sürede serbest bırakılmalarını eleştirdi. Tüm milli değer ve politikaların ’Açılım’ adı altında ayaklar altına alındığını belirten emekli Tuğgeneral Veli Küçük de PKK’lıların serbest bırakılmasını eleştirerek, "Peki bu saaten sonra vatanın ve ülkenin birliğini bütünlüğünü korumak için Güneydoğu’ya gönderdiğimiz, Irak sınırında, Gabar’da Cudi’de Kato Dağı’nda görevli askerlerimize bunu nasıl izah edeceğiz" dedi. Yapılanların vatana ihanet olduğunu öne süren Veli Küçük, bunun cezasız kalmayacağını söyledi.
Cumhuriyetin kolay kurulmadığını sözlerine ekleyen Veli Küçük, "Kolaylıkla da teslim edilmeyecektir. Bir çadır mahkemesinde yargılanmak istemiyorum. Habur’da kurulan çadır mahkemesi ile Silivri’de kurulan bilgisayarlarla donatılan bu mahkeme arasında herhangi bir fark olup olmadığını da takdirlerinize bırakıyorum. Ne çadır mahkemesi ne de çadır adaleti istiyorum. Bir Silivri’dekiler gider ama bir Silivri daha ortaya çıkar. Hiç önemli değil" diye konuştu.
Ergenekon örgütünü kurmak ve yönetmek iddiasıyla yargılanan emekli Tuğgeneral Veli Küçük 28 Ocak 2008’den itibaren tutuklu olduğunu belirterek, hazırlanan iddianameye göre terörist olduğunu söyledi. Ergenekon ana davası ile birleştirilen Danıştay davası sanığı Alparslan Arslan’ın çapraz sorgusuna gönderme yapan Veli Küçük, Danıştay suikasti ve Cumhuriyet Gazetesi’ne bomba atılması eylemi ile hiçbir bağlantısının olmadığının dün itibari ile teyid edildiğini söyledi.

“BU VATAN İÇİN SİLİVRİ’DE ASKERLİK YAPARKEN ÖLDÜ” DERLER

Türk milliyetçisi, Atatürkçü, Cumhuriyetçi olduğunu, Misaki Milli’ye inandığını belirten Veli Küçük, "Bunlara inanmak dahi Emniyet Genel Müdürlüğü’nün raporlarında terör suçu sayıldığından, terörist diye huzurunuzda bulunuyorum. 2 yıldır burada tutsağım. Değil 2 yıl, 2 bin yıl dahi geçse bu değerlerimden vazgeçmem. 66 yaşındayım 67’ye giriyorum. 66 yıldır vatanım için ibadet saydığım bu değerlerden beni hiç kimse vazgeçiremez. Bu vatan benim vatanım. ’Bu vatan için öldü’ derler. ’Bu vatan için Silivri’de askerlik yaparken öldü’ derler" dedi.
Mahkemenin 19 Ekim tarihli ara kararını eleştiren Veli Küçük, mahkeme başkanın tahliye olmaları yönünde şerh koyduğu sanıklar arasında 5 emekli TSK görevlisinin adının bulunmadığını hatırlattı. Ergenekon ana davasında tutuklu yargılanan 5 emekli TSK görevlisinden birinin kendisi olduğunu ifade eden Veli Küçük, "Suçumuz çok ağır olamalı ki sizin ’tahliye olmaları gerekir’ diye şerh düştüğünüz kişiler arasında ben dahil hiçbir askerin adı bulunmamaktadır" diye konuştu.
Ergenekon davasında bütün iddiaların gizli tanıklara, PKK itirafçılarına ya da kendilerini kurtarmaya çalışan hükümlülerin beyanlarına dayandığını, gizli ve açık tanıkların birçoğunun PKK’lı olduğunu öne süren Veli Küçük, hedefin ordu olduğunu belirtti. PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan’ın iftiraları ile suçlanan JİTEM’ci Abdulkerim Kırca’nın, intihar ettiğini belirten Veli Küçük, şunları söyledi:
"Halen Kayseri İl jandarma Alay Komutanlığı devam eden Albay Cemal Temizöz de o PKK’lının beyanları ile ’kulağından tutulduğu gibi çürütülmek üzere ceza evine konulmuştur’ Bu deyim bana değil soruşturmayı yapan savcıya aittir. Sadece Abdulkadir Aygan ile yetinilmemiş, gizli tanık yapılan, halen tutuklu bulunan diğer PKK’lılar da devreye sokulmuştur. Görüyoruz ki Abdülkadir Ayganlar çoğaltılmakta, teşvik edilmekte ve ödüllendirilmektedir. Irak’tan Kandil’den gelenler bu iş için hazır bekledikleri gibi Avrupa’dan aynı amaç için gelecek gruplar olduğu da BOP eşbaşkanı ve yardımcıları tarafından müjdelendi."(dha)