'Eve dönüş'le 15 bin kişi gelebilir

'Eve dönüş'le 15 bin kişi gelebilir
'Eve dönüş'le 15 bin kişi gelebilir
İçişleri Bakanı Atalay, Kuzey Irak'tan 150 kişinin dönüşünü bekliyor, ama gerçek bir 'eve dönüş'te sınıra yığılacak insan sayısı 15 bini aşabilir

ANKARA - PKK’dan sekiz, Mahmur Kampı’ndan 26 kişinin Türkiye’ye dönmesi, gözleri, olası bir ‘eve dönüş’te karşılaşılacak tabloya çevirdi. Mahmur, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) kontrolünde bir mülteci kampı. BMMYK verilerine göre kampta 11 bin kişi yaşıyor. Bunların yüzde 60’ı kadın, çocuk veya 60 yaş üzerindeki yaşlılar. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un Kara Kuvvetleri Komutanı’yken yaptığı açıklamaya göre de yurtdışında 3 bin 350 ile 3 bin 750 PKK’lı yaşıyor. Bu toplam nüfus dikkate alındığında, şu an Türkiye’ye gelenler ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın gelmesini beklediği 150 kişi son derece düşük. Üstelik olası bir toplu gelişle ilgili ciddi pürüzler de var.
Dağdaki PKK’lı sayısı konusunda farklı rakamlar telaffuz ediliyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un 2007 yılında, Kara Kuvvetleri Komutanı’yken yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:
“Yurtdışında 3 bin 350-3 bin 750 PKK’lı bulunuyor. Kuzey Irak’ta ise 2 bin 800 - 3 bin 100 teröristin bulunduğu değerlendiriliyor. PKK’nın Avrupa’da da 400-500 üyesi, binlerce destekçisi olduğu bilgisi mevcut. Türkiye’deki PKK’lılarla birlikte bu sayı 5 bin 500-6 bini buluyor.”
Başbakan Erdoğan ise aynı yıl Başbuğ’dan kısa süre önce yaptığı açıklamada “Türkiye’de 5 bin, Kuzey Irak’ta 500 terörist var. Burayı temizlemeden Kuzey Irak’a niye girelim” demişti.
ABD Think-Tank kuruluşu Washington Institute of Near East Policy (WİNEP) uzmanlarının Türk uzmanlarla birlikte yaptıkları ve 5 Mart 2008 günü yayımladıkları tespitlere göre Irak’taki PKK kampları şöyle: “Haftanin altı kamp 150 PKK’lı, Metina yedi kamp 250 PKK’lı, Zap 16 kamp 500 PKK’lı, Gara beş kamp 200 PKK’lı, Avaşin beş kamp 200 PKK’lı, Hakurk beş kamp 1200 PKK’lı, Kandil 22 kamp 800 PKK’lı, Mahmur bir kamp 200 PKK’lı...”

Mahmur için üçlü anlaşma gerek
1994’te Türkiye’deki köy boşaltmalar sırasında toplu olarak göç edenlerin oluşturduğu Mahmur’da 11 bin kişi yaşıyor. İki gün içinde 400 kişinin Mahmur’a veda için başvurması, 26’sının dönüşü BMMYK için de sürpriz olmuş.
BMMYK yetkilisi Metin Çorabatır’ın verdiği bilgiye göre, Mahmur Kampı’ndan dönüş ‘gönüllü’ olmalı. Irak, Türkiye ve BMMYK’nın taraf olduğu üçlü bir anlaşmayla şartların kâğıda dökmesi gerekiyor. Anlaşmada, Irak’ın kalanlara sağlayacağı koşullar, Türkiye’nin sınırda uygulanacak yasal prosedürler, dönüşten sonra sağlanacak barınak, istihdam, Türkiye’nin eve dönecek olanları hangi maddelere göre yargılayacağı ya da yargılayıp yargılamayacağı gibi konulardaki taahhütlerin de yeralması gerekiyor.
Böylece, Mahmur’dan gelen 26 kişinin bir gün süren giriş prosedürünün 11 bin kişi için aynen uygulanmasının da önüne geçilebilecek. BMMYK’nın bu tür bir anlaşmanın hazırlanması için Türkiye’ye yaptığı başvuruya henüz yanıt verilmemiş. (Radikal)