Eve kuma getirince belediyedeki işi kaybetti

Eve kuma getirince belediyedeki işi kaybetti
Eve kuma getirince belediyedeki işi kaybetti

Belediyede geçici işsiz olarak çalışan çocuk babası Veysi Taş, toplusözleşmedeki bir madde uyarınca işini kaybedince boyacılığa başladı. FOTOĞRAF: Ercan Atay / aa

BATMAN  - Belediyede geçici işçi olarak çalışan Veysi Taş’ın iş akdi toplu iş sözleşmesindeki ek maddeye uymayarak eve kuma getirdiği için feshedildi. Veysi Taş şu anda geçimini sağlamak için sokakta ayakkabı boyacılığı yapıyor.
Batman Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde geçici işçi statüsünde çalışan üç çocuk babası Veysi Taş, kendi anlatımına göre dokuz  yıl önce evlendiği eşi Fatma Taş ile şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma kararı aldı. Ancak, mahkeme kararıyla henüz boşanmadan Rukiye Erden ile imam nikâhıyla evlendi. Ancak Veysi Taş, daha sonra  resmi nikâhlı eşi ile barıştı. Biri resmi biri imam nikâhlı iki kadınla birlikte yaşamaya başlayan Taş, sendika ve Batman Belediyesi’nin toplu iş sözleşmesine koyduğu madde gereğince işten çıkarıldı.
Veysi Taş, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Boşanma kararı alınca eşim Fatma Taş babasının evine gitti. Üç çocuğum vardı ve çocuklarım için ikinci evliliği yapmak zorundaydım. Ailemin de onayıyla Rukiye Erden ile ikinci evliliğimi yaptım. Ancak resmen daha boşanmamıştım. İkinci evliliğimi yaptıktan sonra yakınlarım ve resmi nikâhlı eşimin yakınları ilk eşimle barışmamı istediler. Evliliği sürdürmem için anlaşıp beni ikna ettiler. İstemeden iki evlilik birden yapmış oldum. Toplu iş sözleşmesine konan madde gereğince de iş akdim feshedildi. Belediye ile sendika arasında geçen yıl bu yönde bir karar alındığını biliyordum, ancak benim ikinci evliliğim zoraki bir evlilik olduğu için benim durumum ayrı bir kapsamda değerlendirilmeliydi. Şimdi iki eş ve üç çocuğumu geçindirmek için ayakkabı boyacılığı yapıyorum. Maddi sıkıntılar yaşıyorum ve işime geri dönmek istiyorum.”
Genel İş Sendikası Batman Şube Başkanı Halis Yakut da, belediye ile yapılan toplu iş sözleşmesinde işçilerin ikinci evlilik yaptığı takdirde iş akitlerinin feshedileceği maddesini koyduklarını ve böylece işçilerin ikinci evlilik yapmalarının önüne geçmek istediklerini söyledi. Yakut, şöyle dedi: “Burada özellikle toplum tarafından baskı altında tutulan kadınların ciddi bir mağduriyeti var. Biz de sendika olarak toplusözleşmemize; ‘İkinci evliliği gerçekleştirenlerin iş hakkı feshedilecek’ maddesini koyduk. Bu üyemizin toplu iş sözleşmesinde ek madde olarak koyduğumuz maddenin ihlalinden kaynaklı olarak iş hakkı feshedilmiştir.”
Bu arada belediyeye iş yapan taşeron İlhan Çağlar, Veysi Taş’ın ikinci evlilik yaptığı için değiil, dört aydır işe gelmediği için işten çıkarıldığını söyledi. (aa, dha)