Eve yurt üzerinden dön!

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun (SHÇEK) eve dönüş projesi, ilginç bir hareketlilik başlattı! Hem çocuğunu yurda vermek isteyenlerin hem de yurttan almak isteyenlerin sayısı arttı.

ADANA - Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun (SHÇEK) eve dönüş projesi, ilginç bir hareketlilik başlattı! Hem çocuğunu yurda vermek isteyenlerin hem de yurttan almak isteyenlerin sayısı arttı.
Projenin hedefi yurtlarda kalan 20 bin çocuğun en az yarısının kendi evinde bakılması. Bu kapsamda devletin çocuk başına verdiği nakdi yardım miktarı yüzde 100 artırılarak 158.08 YTL'ye çıkarıldı. Harçlık, sağlık hizmetleri, kırtasiye, giyim gibi yardımlarla bu meblağ 300 YTL'yi buluyor. Ailesine dönen çocuğun koruma statüsü sürdüğü için ileride devlet kadrolarında iş bulma şansı da var.
Proje suiistimal edilmeye çalışıldığı için her isteyene çocuğunu geri vermediklerini, her başvuran çocuğu da yurda almadıklarını söyleyen SHÇEK Genel Müdürü İsmail Barış, son durumu anlattı: "Proje ile ailelerinin yanına geri verdiğimiz çocuk sayısı 4 bine ulaştı. Çok sayıda başvuruyu da suiistimal gördüğümüz için reddettik. Aile, çocuğa bakamayacak durumdaysa, evde şiddet, bireylerde psikolojik sorun varsa ve ailenin devletin ödediği parayı düşünerek çocuğunu istediği kanaatine varıyorsak, çocuğu vermiyoruz. Bu arada bakamıyorum diyerek yuvalara çocuklarını vermek isteyenler de arttı. Bazen amaç hem nakdi yardım hem çocuğa iş garantisi."
'Kızı verin, çamaşır yıkasın'
Adana İl Müdürü Muzaffer Aygün de çocuklarından sadece kız olanı ısrarla isteyen bir babayı örnek vererek "Bu baba, 'kızım evde çamaşırımı yıkasın' diyor. Yaptığımız araştırmada, bu kişinin alkolik ve işsiz olduğunu belirledik. Böyle bir babaya çocuğu vermemiz söz konusu olamaz" dedi. Türkiye çapında SHÇEK'e bağlı 86 çocuk yuvası ve 108 yetiştirme yurdunda çocukların yüzde 80'den fazlasının ya annesi ya da babası yaşıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7648567648560

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.