'Evet, tavassut vardı'

19 sanıklı dava
Ankara 11. Ağır Ceza, 19 sanıklı Neşter-2 davasını görmeye dün devam etti. Duruşmada, Yargıtay 3. Ceza Dairesi üyesi ve eski HSYK Başkanvekili Ergül Güryel ile Yargıtay üyesi Hüseyin Demirörs'ün, 'yargıçları etkilemek için tavassut (aracılık)' girişiminde bulundukları tutanaklara geçti.
Sanıklar reddetti
Tanıklık yapan dört hâkim, Güryel'in, Turkcell ile Telekom arasındaki davada, Turkcell lehine karar için girişimde bulunduğunu dile getirdi. Haldun Erdavran ve Ergül Güryel'in oğlu avukat Cenk Güryel ile diğer sanıklar, suçlama ve ifadeleri reddetti.

ANKARA - Eski Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanvekili, halen Yargıtay 3. Ceza Dairesi üyesi Ergül Güryel'le Yargıtay üyesi Hüseyin Demirörs'ün, 'yargıya tavassut (aracılık) girişimleri' duruşma tutanaklarına geçti. 'Neşter-2 davası'nda tanık olarak ifade veren dört hâkim, Turkcell-Telekom arasındaki davada Turkcell lehine karar çıkarabilmek için girişimde bulunulduğunu doğruladı.
11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 19 sanıklı 'Neşter-2 davası'nın dünkü duruşmasına, sanıklardan işadamı Haldun Erdavran, Ergül Güryel'in oğlu avukat Cenk Güryel, avukat Galip Altuntaş, Yasin G. Mungan, Harun Utçu, Ahat Erbil ve avukatları katıldı.
Hâkimler konuştu
Sanık Erdavran, Garanti Bankası-Makro-Schöller davalarıyla ilgisinin olmadığını savundu. Davaları etkilemeye çalışmadığını belirten Erdavran, Turkcell-Telekom davasına ilişkin Cenk Güryel'le arasında geçtiği öne sürülen telefon konuşmalarını da reddetti.
Mahkeme heyeti, daha sonra Ankara Adliyesi'nde görevli dört hâkimi tanık olarak dinledi. Eski Ankara Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Aydemir Ersoy, Ankara 1. Ticaret Mahkemesi Başkanı olduğu dönemde Turkcell ile Telekom arasındaki davanın kendilerine düştüğünü hatırlattı.
'Şunları bir dinle'
Ersoy, bu davada, nöbetçi mahkeme olarak Ankara 7. Ticaret Mahkemesi'nce Turkcell lehine verilen ihtiyati tedbirin kaldırılmasına karar verdiklerini anlattı. Yargıtay üyesi Hüseyin Demirörs'ün kendisini telefonla arayarak, "İki kişi var, bunları dinler misin" dediğini belirten Ersoy, daha sonra Turkcell'in avukatları Orhan Gemicioğlu ve Yahya Zabunoğlu'nun makamına gelerek ihtiyati tedbir istemli bir dilekçe verdiklerini söyledi. Ersoy, bu talebin reddine karar verdiklerini aktardı.
Ankara 1. Asliye Ticaret Mahkemesi üyesi Mehmet Bülent Selçuk ise Turkcell aleyhine ihtiyati tedbir kararına kendisinin muhalefet ettiğini söyledi. Karardan sonra mahkeme başkanı Cemalettin Koçak'ın odasına geldiğini belirten Selçuk, şunları anlattı: "Başkan çok üzgündü. Bana dert yanmak istedi. Yargıtay üyesi Ergül Güryel'in kendisini aradığını, kararın doğru olmadığını söylediğini anlattı. Yargıtay üyesinin bu işlerle uğraşmasının üzüntü verdiğini söyledi. Kendisinin Güryel'e, 'Kararın değişmesinin mümkün olmadığını' ifade ettiğini belirtti.
Ergül Güryel, daha sonra, başkan Koçak'ı tekrar arayarak, 'Turkcell yetkilisi Vedat diye bir kişiyi yanına göndereceğini söyleyip 'dinlemesini' istemiş. Vedat adlı kişi, karar kaldırılırsa, borçları daha rahat ödeyebileceklerini anlatmış. Koçak bir şey söylememiş.
'Duyduklarımı aktardım'
Bakanlık müfettişleri Koçak'ın bilgisine başvururken, Erdavran'ın Turkcell davasıyla ilgili gelip gelmediğini sormuşlar. Koçak, ismini hatırlayamadığı bir kişinin ziyaret ettiğini söylemiş. Sonra ajandasındaki ismin Vedat olduğunu gören başkan, gelen kişinin Erdavran olması ihtimaline çok üzüldü.."
Bu arada tanık anlatımına itiraz eden sanık Cenk Güryel, babasının, tanığı arayıp aramadığının sorulmasını istedi. Selçuk da, Ergül Güryel'in kendisini aramadığını belirterek, "Başkan Koçak'tan duyduklarımı aktarıyorum" dedi.
'Kararında diren'
4'üncü Sulh Hukuk Hâkimi Refik Karakoç, ziyaretine gittiği 6'ncı Asliye Ticaret Mahkemesi Başkanı Hasan Hüseyin Çiftçi'nin makamında Erdavran'la tanıştığını anlattı. Karakoç, Erdavran'ın sonra kendisini ziyarete geldiğini, yakın arkadaşı olan 7'nci Asliye Hukuk Hâkimi İsmail Demirtaş'la ilgili talepte bulunduğunu açıkladı.
Erdavran'ın, Türk Telekom ile Turkcell arasındaki alacak davasına bakan Demirtaş'ın ilk kararında direnmesini istediğini, kendisinin de "Hâkim dosyayı inceler, gereğini yapar" dediğini kaydetti.
Karakoç, Erdavran ayrıldıktan sonra kendisinin İsmail Demirtaş' ın yanına gittiğini, ancak davayla ilgili konuşmadığını söyledi. Odasına döndükten sonra Erdavran'ın tekrar geldiğini ve neticeyi sorduğunu belirten Karakoç, "Hiçbir şey söylemediğim halde, 'Hâkim ilgilenecek' dedim" diye konuştu.
Tayin tehdidi
Karakoç, Demirtaş'ın, Yargıtay'ın görüşü doğrultusunda ilk kararında direnmemesi üzerine Erdavran'ın kendisini cep telefonundan arayarak, "O hâkim kararında direnmedi, ilk kararnamede tayini çıkacak" dediğini anlattı.
7. Asliye Hukuk Hâkimi Demirtaş da Ergül Güryel'in kendisini
arayarak, "Kararında diren, Genel Kurul'dan geçecek" dediğini söyledi. Demirtaş, bir süre sonra Erdavran'ın odasına geldiğini, bu sırada Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Nihat Ömeroğlu'nun da iadei ziyarete geldiğini anlattı.
Erdavran'ın, "Kararında direnirsen, senin için mesleki açıdan iyi olacak. Yargıtay üyesi seçileceksin" dediğini söyleyen Demirtaş, Ömeroğlu'nun bir şey söylemediğini, ancak davranışlarından Erdavran'ı tanıdığı izlenimi edindiğini kaydetti. Demirtaş, sanıklar arasındaki Erdavran'ı teşhis edemedi.
Zarf ve torba gitti
Ren Dış Ticaret Şirketi'nde şoför olarak çalışan tanık Hayrettin Bahar ise, Erdavran'ın kendisini iki kez Güryel Hukuk Bürosu'na çağırdığını, bir kez zarf, bir kez de torba verdiğini ve bunları Ren Şirketi'ne götürdüğünü aktardı.
Mahkeme, sanıkların malvarlıkları ve banka hesapları üzerindeki tedbirin kaldırılmasına karar vererek duruşmayı erteledi. Yargıtay'ın 'Neşter-2' ile ilgili yapılan disiplin soruşturmasında, Güryel'e meslekten ayrılmaya davet, Demirörs'e uyarı kararı çıkmıştı.