Evim illa deltada olacak

Bafra, 19 Mayıs ve Alaçam ilçeleri sınırlarında bulunan ve 1. derecede doğal sit alanı ilan edilen Kızılırmak Deltası'ndaki kaçak villalar karların erimesiyle birlikte sular altında kaldı.

SAMSUN - Bafra, 19 Mayıs ve Alaçam ilçeleri sınırlarında bulunan ve 1. derecede doğal sit alanı ilan edilen Kızılırmak Deltası'ndaki kaçak villalar karların erimesiyle birlikte sular altında kaldı. Ama ne gam... Bölgede kaçak villa sayısı seçim dönemine girilmesiyle birlikte yeniden artmaya başladı.
312 kuş türüne evsahipliği yapan 56 bin hektarlık alan, Türkiye'nin en büyük sulak alanlarından biri. Deltadaki yapılaşma havadan da görüntülendi.
Görüntülerde deltanın göller bölgesinde bulunan villaların sular altında kaldığı görülüyor. Ancak çevre belediyeler tarafından su, yol ve altyapı hizmeti de götürülen Kızılırmak Deltası'nda, daha önce orman yasalarına aykırı olduğu gerekçesiyle 62'si hakkında yıkım kararı bulunan 287 yazlık konut sayısına seçim fırsatçılığı yüzünden yenileri ekleniyor. Deltada kaçak yapılaşma ve betonlaşmadan dolayı bazı kuş türlerinin göç ettiği belirtiliyor.