Evine giren hırsızı öldürene 10 yıl hapis

Alanya'da evine giren hırsızı av tüfeğiyle öldüren kişi 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İzmir'de ise silahlı soyguncuyu vuran kuyumcu meşru müdafaayla beraat etti.

ANTALYA - Alanya'da evine giren hırsızı av tüfeğiyle öldüren kişi 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İzmir'de ise silahlı soyguncuyu vuran kuyumcu meşru müdafaayla beraat etti.
'Örümcek Adamlar Çetesi' adlı bir hırsızlık çetesinin elebaşı olduğu öne sürülen Şehmus Bayar, 26 Ocak 2007'de Küçükhasbahçe Mahallesi'ndeki bir apartmanın dördüncü katından Muhammet Mustafa Postalcıoğlu'nun dairesine girmiş ve av tüfeğiyle öldürülmüştü. Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'kasten adam öldürme' suçundan yargılanan Postalcıoğlu, müebbet hapse mahkûm edildi. Daha sonra Postalcıoğlu'nun cezası hafifletici sebepler göz önüne alınarak 10 yıl hapis cezasına çevrildi. Bayar'ın 44 ayrı sabıkası bulunduğu öğrenildi. Postalcıoğlu'nun avukatı bu cezanın hırsızları cesaretlendireceğini söyledi.
Karabağlar semtindeki kuyumcu dükkânını soymak isteyen silahlı iki kişiye ateş açarak Burak Belek'i öldüren Mustafa İdişçi ise beraat etti. İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi, ömür boyu hapis istemiyle yargılanan İdişçi'ye 'olayın meşru müdafaa içerisinde gerçekleştiği için' ceza vermedi. (dha, aa)