Evlat edinene bir hafta izin

Evlat edinene bir hafta izin
Evlat edinene bir hafta izin
Tesco Kipa'da yaklaşık 10 bin işçi için yapılan toplu sözleşmede bugüne kadar toplu sözleşmelere çok girmeyen bir hak yer aldı. Toplu sözleşmede, evlatlık edinen işçiye de ebeveyn izni verilmesi öngörüldü.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

ANKARA - Tesco Kipa’da yaklaşık 10 bin işçi için yapılan toplu sözleşmede bugüne kadar toplu sözleşmelere çok girmeyen bir hak yer aldı. Toplu sözleşmede, evlatlık edinen işçiye de ebeveyn izni verileceği öngörüldü. İlk kez bir toplu sözleşmesinde yer alan “yaşam tarzı izni” ile 2 yıl kıdemi doldurmuş çalışanlara, 3 hafta önceden yöneticisine bildirmek koşuluyla 12 haftaya kadar izin verilebilecek. Bu izinle, işçilerin yaşamlarının herhangi bir alanında karşı karşıya kalabileceği sorunları daha kolay atlatabilmelerine olanak sağlanması amaçlanıyor.
Türkiye Ticaret, Kooperatif, Eğitim , Büro ve Güzel Sanatlar İşçileri Sendikası (Tez-Koop-İş) ile Tesco Kipa Kitle Pazarlama Ticaret ve Gıda Sanayi AŞ’de toplu iş sözleşmesi imzalandı. Yaklaşık 10 bin kişiyi ilgilendiren toplu sözleşme 3 yıl geçerli olacak. İşçiler ilk olarak 8 aylık fark alacak. Toplu sözleşmede birçok farklı alanda düzenlemeye de yer verildi. Bu maddeler arasında disipline uymayan işçilerin oluşturulacak disiplin kurullarına gönderilmesi yer alıyor. Disiplin kurulları, işveren ve sendikanın seçeceği 3 asıl ve 3 yedek üyeden oluşacak.

EVLAT EDİNENE BİR HAFTA İZİN

İşçilere doğum, ölüm ve evlenme gibi hayatlarının özel dönemlerinde ücretli izin verilecek. Evlenen işçiye 5, eşini, çocuğunu, anne, baba ve kardeşini kaybeden işçiye 4, torunu, büyükanne ve büyükbabasını, kayınpeder, kayın validesi veya eşinin kardeşi ölen işçiye 2 iş günü izin verilecek. Eşi doğum yapan işçiye 5 iş günü izin verilirken, evlat edinen işçi de aynı haktan yararlanarak 1 hafta izinli sayılacak. Ayrıca işveren işe almada, işyerinden son 6 ayda zorunlu nedenlerle çıkardığı işçilere öncelik tanıyacak.

3 AY YAŞAM İZNİ
İlk kez bir toplu iş sözleşmesinde yer alan “yaşam tarzı izni” ile 2 yıl kıdemi doldurmuş çalışanlara, 3 hafta önceden yöneticisine bildirmek koşuluyla 12 haftaya kadar izin verilebilecek. Bu izinle, işçilerin yaşamlarının herhangi bir alanında karşı karşıya kalabileceği sorunları daha kolay atlatabilmelerine olanak sağlanmasının hedeflendiği kaydediliyor.

HER AY 85 LİRA ALIŞVERİŞ YARDIMI
Toplu sözleşmede yer alan mali düzenlemelere göre ise, ilk yıl brüt çıplak ücretlere 80 lira zam yapılacak. İkinci ve üçüncü yılda ise ücretler enflasyon kadar artırılacak.
İşçilere ayrıca her ay 85 lira alışveriş yardımı, işveren tarafından başka ile nakledilmeleri durumunda 6 ay 600 lira kira yardımı, 110 lira yıllık izin yardımı, 180 lira yakacak yardımı, dini bayramlarda 100 lira bayram yardımı, çocuklarının eğitimine destek için 125 liraya kadar eğitim yardımı, 200 lira evlenme yardımı yapılacak.
İşçilerin üniversite öğrenimi gören çocukları için burs verilebilecek.

'İşverenin sendikaya saygı duymasını önemsiyoruz'
Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Osman Gürsu, yaptığı açıklamada, 2003 yılında başlayan örgütlenme sürecini 10 yıl gibi uzun soluklu bir mücadeleyle başarıyla tamamlamaktan mutlu olduklarını söyledi. İşverenin başlangıçta sendikal örgütlenmeye sıcak bakmadığını ve çeşitli engeller çıkardığını anlatan Gürsu, buna karşın süreç sonunda işverenin sendikal örgütlenmeye saygı göstermesini ve masaya oturmasını önemsediklerini ifade etti.