Evlat edinmek isteyen isteyene...

Evlat edinmek isteyen isteyene...
Evlat edinmek isteyen isteyene...

Çocuklar, psikologlar eşliğinde çadırda resim çizip oyunlar oynuyorlar. FOTOĞRAF: RAMAZAN YAVUZ /DHA

MARDİN - Bilge köyündeki katliamda annesini, babasını yitiren çocukları evlat edinmek için yurtiçi ve yurtdışından başvuru yağıyor. Sosyal Hizmetler İl Müdürü Fevzi Hamidi, “Şu anda yoğun başvuru var. Türk insanı çok iyi niyetli, bu çocukları bağırlarına basmak istiyorlar. Akrabalarsa çocukları vermek istemiyorlar, çocuklar da akrabalarında kalmak istiyor. Bu nedenle çocukları bulundukları yerde rehabilite ediyoruz. Köyden ayrılan ailelerin çocuklarına da destek verilecek. Adresleri gizli kalmak şartıyla onları da takip edeceğiz” dedi.
4 Mayıs pazartesi günü yaşanan katliamda 44 kişi öldü, 15 çocuk hem annesini hem babasını, 16 çocuk annesini, yedi çocuk babasını yitirdi. 50 çocuk da aileleriyle birlikte köyden ayrılmak zorunda kaldı. Hamidi, Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve Devlet Bakanı Kavaf ’ın yapılması gerekenler konusunda bizzat talimat verdiklerini anlattı.
Rehabilitasyon çalışması da Valilik çadırında devam ediyor. Psikologlar Derneği temsilcisi ve ekip lideri Nedret Öztan çalışmalarını anlattı: “Şu anda yaptığımız şey bir travma tedavisi değil. Psikolojik ilkyardımdır. Yaklaşık 1 ay sürecek. Daha sonra geçiş dönemini planlıyoruz. Çocukların içlerindeki öfkeyi ifade etmelerini sağlamak istiyoruz. Onlarla oyunlar oynuyoruz. Aileleri de çocukları ziyaret ediyor. Çadırın tecrit ortamı gibi hissedilmesini istemiyoruz.”