'Evlatlarımızı bulun'

İrtibat kurulamadı
Çatışmadan sonra Genelkurmay'ın 'İrtibat kesildi' dediği askerler Halis Çağan, Mehmet Şenkul, Ramazan Yüce, İrfan Beyaz, Fuat Başoda, İlhami Demir, Fatih Atakul ve Özhan Şabanoğlu'nun akıbeti meçhul.
İki aile Birdal'a başvurdu
PKK'nın elinde oldukları öne sürülen askerlerden Mehmet Şenkul ve İrfan Beyaz'ın aileleri DTP'li Akın Birdal'a başvurdu. Niğde'den Hakkâri'ye giden Şenkul ailesi, "Evlatlarımızı bulun, acıyı dindirin" dedi.

İSTANBUL - Hakkâri'nin Yüksekova ilçesindeki Dağlıca Taburu'nda görev yapan ve akıbetleri belli olmayan sekiz askerle ilgili endişeli bekleyiş sürüyor. Askerlerden Mehmet Şenkul ve İrfan Beyaz'ın aileleri DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal'a başvurdu.
Birdal, 1996 yılında Hakkâri'de kaçırılan sekiz askerin serbest bırakılması için oluşturulan heyette İnsan Hakları Derneği Başkanı olarak yer almıştı. Birdal, konuyu TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na ileteceğini söyledi.
Şehit ile kayıp aynı karede
Er İrfan Beyaz'ın Gaziantep'in Güneş Mahallesi'nde oturan ailesi, günlerdir oğullarının bir fotoğrafına bakarak bekliyor. Fotoğrafta teröristler tarafından kaçırıldığı ileri sürülen er Beyaz'la aynı çatışmada şehit olan er Mehmet Cücük aynı karede, gülümsüyor. Beyaz ile şehit Cücük hemşeri oldukları için asker ocağında yakınlık kurmuş. Baba Halil Beyaz, önce şehit, sonra 'irtibat kurulamıyor' denilen oğlunun sağ bulunması için eve gelen herkesten dua etmesini istiyor.
Adana'nın Tufanbeyli ilçesinde oturan bir çocuk babası Uzman Çavuş Halis Çağan'ın ailesi umudunu yitirmiyor. Baba İbrahim Çağan, torunu üç yaşındaki Zeliha ile birlikte oğlunun yolunu gözlüyor. Eşi Zübeyde Çağan'ın tek dileği var: "Kızımın babasız kalmasını istemiyorum."
'Ben onu babasız büyüttüm'
Mardin nüfusuna kayıtlı asker Ramazan Yüce'nin annesi 45 yaşındaki Fatma Yüce Mersin'de Kürtçe ağıtlar yakıyor. Oğlunu tarlada çalışarak büyüttüğünü Kürtçe anlatan beş çocuk annesi Yüce öfkeli: "Benim varım yoğum, evimin direği oydu. Ben onu babasız büyüttüm, üzerine titredim. Tek istediğim oğlumun bulunması. Barış istiyorum. Yeter artık, akan kan dursun."
Hataylı Özhan Şabanoğlu'nun ailesine, oğullarının kayıp olduğu önceki gün evlerine gelen askerlerce iletilmiş Baba Bahattin Şabanoğlu, "Vatan sağ olsun" derken anne Fevziye Şabanoğlu Arapça ağıtlar yaktı. 59 yaşındaki Bahattin Şabanoğlu, daha sonra kalp krizi geçirdi. Şabanoğlu'nun sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.
Konya Cihanbeyli'de kayıp asker Fuat Başoda'nın babaannesi Saadet Salman da, Kürtçe ağıtlar yakarak torununu sağ görmeyi umut ettiğini söylüyor. Babaanne Salman'ın Kürtçe ağıtlarını Fuat Başoda'nın amcası Servet Salman Türkçeye çevirdi: "Babaanesi ağıdında, Fuat'ın nişanlı olduğunu, bir an önce gelip düğününü yapmak istediğini söyledi. Sadece Fuat için değil, bütün askerler için de dua etti." Anne Zeynep Başoda ise Türkçe bilmediği için konuşmak istemedi.
Aile Hakkâri'ye gitti
Denizlili er Fatih Atakul'un ağabeyi Yavuz Atakul ise kardeşinin akıbeti hakkında kendilerine hiçbir bilgi verilmemesinden yana dertli.
Niğdeli Çavuş Mehmet Şenkul'un babası Ali ile annesi Nuriye oğullarını bulmak için Hakkâri'ye gitti. Aile 'Evladımızı bulun, acıyı dindirin" dedi.
Er İlhami Demir'in Ağrı Patnos'taki evinde de bekleyiş var. Baba Rabih Demir buruk: "Oğlumun yakın köyden sözlüsü varmış. Kim olduğunu bize bile söylemedi. Tezkereden sonra bize sürp-riz yapacakmış." (Radikal, dha, aa)