'Evlatlık olmayı kabullenemedi, kendini satanizm anlayışı içinde ifade ediyordu'

'Evlatlık olmayı kabullenemedi, kendini satanizm anlayışı içinde ifade ediyordu'
'Evlatlık olmayı kabullenemedi, kendini satanizm anlayışı içinde ifade ediyordu'

R.A. en az 30 gün süreyle devlet koruması altında olacak.

Haber: NEŞET KARADAĞ / Arşivi
MURAT KİBRİTOĞLU / Arşivi

ADANA - Annesini SBS’ye girmesine izin vermediği gerekçesiyle uyurken başından vurarak öldürdüğünü söyleyen ilköğretim yedinci sınıf öğrencisi R.A. ile ilgili dosya, kapandı. Soruşturmayı yürüten Adana Cumhuriyet Savcısı Ataullah Dönmez “Hastaneden gelen doğum raporuna göre 12 yaşını doldurmadığı için çocuğun cezai ehliyeti yok. Dolayısı ile kovuşturmaya yer bulunmamaktadır” dedi. Savcı, çocuk hakkında 18’ine kadar devlet korumasında kalması için mahkemeye başvuracağını, ailesine verilmesine taraftar olmadığını da belirtti.
R.A. ise 5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu gereği mahkeme kararıyla bir ay süreyle devlet korumasına alındı. Acil koruma talebi üzerine karar veren Nöbetçi 2’nci Çocuk Mahkemesi, 30 gün içinde yapacağı gözlemlere göre bu süreyi uzatabilecek.
Adana’da Şakirpaşa Mahallesi’nde beş çocuklu bir ailenin dördüncü çocuğu olan R.A., iki yaşından dokuz yaşına kadar -ikinci evliliğini dedesiyle yaptığı için aynı zamanda üvey babaannesi olan- teyzesinin yanında büyümüştü. Bir yıl önce ailesinin yanına geri dönen R.A. uyum problemleri gerekçesiyle nisan ayında okuldan alınmıştı. Aile fertleri R.A.’nın babasının silahıyla cinayeti işlemeden önce odasının duvarlarına satanizm ve intikam yazıp yıldız işaretleri çizdiğini öne sürmüştü. Tüm bunlar, koruma kararında esas olan pedagog ve psikologların gözlemlerine de yansıdı. 

Psikolog gözlemleri
M. Şükrü Tülay Koruma Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ’nde üç uzmanın yaptığı görüşmelerde R.A.’nın özetle şunları söylediği öğrenildi: Ailede babası ile ablası kendisine iyi davranıyordu. Bir ağabeyi ile diyaloğu iyiydi. Diğeriyle ilgili olumsuz düşünüyordu. Kız arkadaşlarından nefret ediyordu. Sadece bir kız arkadaşıyla sırlarını paylaşıyordu.
Fen bilimleri, mühendisliğe yatkın olduğunu da bildiren R.A. ’nın eğitimdeki hedefinin de iki üniversite okumak olduğu anlaşıldı. R.A.’nın cinayet sonrası, ilk gün yapılan muayanesinde vücudunun bir yerinde 1.5 santimlik yüzeysel sıyrık, altı ayrı noktasında da hiperemi (kızarıklık) bulunduğu belirlendi. Psikologlar ‘R.A.’nın babaannesince büyütülmesini kabullenemediğini,  okula devam isteğinin yoğun olduğunu, kendisini satanizm anlayışı içerisinde ifade ettiğini, ifadelerinde kontrollü davrandığını, insanları iyi-kötü karşıtlığı şeklinde algıladığını’ gözledi.
Ancak Cumhuriyet Savcısı Ataullah Dönmez, ‘cinayette satanist etki olup olmadığı’ yönündeki sorular üzerine “Bana böyle bir bilgi intikal etmedi, cinayetin oluş şekli ile ilgili veriler toplandı ve takipsizlik kararı verildi” dedi.