Evlendirme dairesi eyleminde arbede

Evlendirme dairesi eyleminde arbede
Evlendirme dairesi eyleminde arbede
Bir grup kadın, Kadıköy evlendirme dairesinin çatı katı çıkarak eylem yaptı. Pankart açıp slogan atan grup, güvenlik görevlileri tarafından aşağıya indirildi. Grup üyeleri ile güvenlik görevlileri arasında arbede yaşandı

İSTANBUL  - Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) üyesi bir grup, “kadınlara yönelik şiddete" tepki göstermek için Kadıköy evlendirme dairesinin çatısına çıkarak eylem yaptı. Çatıya çıkan eylemciler yanlarında getirdikleri, "Nikahı değil, dairenizi basarız. Hür doğduk, hür yaşarız" yazılı bez pankartı aşağıya doğru sarkıtarak, "SDP’li kadınlar susmadı, susmayacak", " Erkek vuruyor,devlet koruyor", " Kadın şiddetine son" sloganları attı. Çevredeki vatandaşların bakışları arasında eylemlerini devam ettiren gruba, özel güvenlik ekipleri müdahalede bulunundu. 

ARBEDE YAŞANDI 
Özel güvenlik görevlileri ve çalışanlar grup üyelerini aşağıya indirdi. Slogan atmaya devam eden grup burada bir basın açıklaması yapmak istedi. Güvenlik görevlileri grubun basın açıklaması yapmasına izin vermeyerek dışarı çıkarmak istedi. Bu sırada grup ile görevliler arasında sözlü tartışma çıktı. Tartışma bir anda arbadeye döndü. Eylemciler ile görevliler ve çalışanlar arasında itiş kakış yaşandı. Çevredeki vatandaşlar araya girmeye çalıştı. Bu sırada bir güvenlik görevlisinin pankartı yırtmasıyla arbede tekrara başladı. Arbede çevredekilerin tekrar araya girmesiyle sona erdi. Grup daha sonra sloganlar atarak evlendirme dairesinden ayrıldı. (Cengiz ÇOBAN/DHA)