Evlenenin hali harap

Yeni evleneceklerin alması gereken zorunlu eşyaların maliyeti 16 bin YTL'yi buluyor. Ortalama memur maaşıyla geçinen birisi bu maliyeti karşılamak için iki yıl boyunca başka hiç harcama yapmadan çalışmalı.

ANKARA - Evlenmek isteyen bir çiftin 'sadece bir evde bulunması zorunlu' eşyaları satın almasının bedeli, Şubat 2005 itibarıyla 16 bin YTL (16 milyar lira) olarak hesaplandı. Bu tutarın ise yememek, içmemek ve başka hiçbir harcama yapmamak koşuluyla ortalama memur maaşıyla yaklaşık
iki yılda, asgari ücretle ise dört yılda karşılanabileceği belirlendi.
Devlet İstatistik Enstitüsü'nün (DİE) tüketici fiyatları endeksi kapsamında derlediği ev eşyası fiyatlarından yapılan hesaplamaya göre, bir evde bulunması gerekli olan buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın, ocak, elektrikli süpürge, halı, ütü ve perde temel eşyaların toplam maliyeti şubatta bir önceki aya göre yüzde 1 oranında artarak 16 bin 35 YTL'ye yükseldi.
Ah bu oda takımları!
Türkiye genelinde şubat ayı itibarıyla derlenen ortalama fiyatlara göre, yemek odası, yatak odası ve oturma odası takımlarının toplam fiyatı 7 bin 609.53 YTL düzeyinde. Çift kişilik yatak, iki kanepe, 10 metrekare halı, 10'ar metrelik perdelik ve tül kumaş, yatak örtüsü, çift kişilik yorgan, battaniye, çarşaf, nevresim, yastık kılıfı, havlu ve ev tekstili gibi ürünler içinse 2 bin YTL harcanması gerekiyor.
No-frost buzdolabı, çamaşır makinesi, fırınlı ocak, elektrik süpürgesi, televizyon, müzik seti, film kayıt ve gösterici cihazlar, elektrikli kesici aletler, küçük ev aletleri, su ısıtıcılar ve ütü için yapılması gereken harcama tutarı 5 bin 71 YTL olarak hesaplandı. Cam, porselen, çelik ve plastik ev ve mutfak eşyaları için yapılması gereken minimum harcama tutarı ise 347.61 YTL düzeyinde bulunuyor.
Bir haftalık balayı tatilinin maliyeti DİE'ye göre 1248 YTL'yi buluyor. Bu durumda düğün masrafları hariç bir evi zorunlu olarak bulunması gereken eşyalarla donatıp bir haftalık da balayına gitmenin maliyeti 17 bin YTL'yi aşıyor.
Aç-susuz dört yıl...
Türkiye'de halen asgari ücretin 350.15 YTL olduğu dikkate alındığında, bir asgari ücretlinin ev kurabilmesi için yaklaşık dört yıl boyunca başka hiç harcama yapmadan çalışması gerekiyor. Ortalama 718 YTL olan memur maaşıyla ise bu süre yaklaşık iki yıl.


    http://www.radikal.com.tr/7400357400350

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.