Evlere çocuk için baskın

Sağlık Bakanlığı ekipleri, çocukların sağlıklı ortamda büyümesi için kreş, yuva ve okulların yanı sıra özellikle kırsal kesimdeki evleri de denetleyecek.

ANKARA - Sağlık Bakanlığı'nın 'Çocuk Çevre Sağlığı' başlıklı eylem planıyla çocukların fiziksel, ruhsal ve sosyal gelişimini olumsuz yönde etkileyen sosyal çevre faktörlerinin ortadan kaldırılması hedefleniyor. Bu amaçla yuva ve okulların yanı sıra evler de denetlenecek. Eylem planında şunlar amaçlanıyor:

 • Şiddet içeren TV programları, bilgisayar oyunları ve filmler, okula silah getiren çocuk sayısı belirlenecek, silah kazalarına bağlı yaralanmalar tespit edilecek.
 • Çocukların her ortamda istismar ve ihmali önlenirken, bu doğrultuda çocuk yuvaları, bakım evleri ve benzeri kurumlarda yöneticilerin eğitim standartlarına yönelik araştırmalar yapılacak, bu kurum ve kuruluşlarda istismara uğrayan çocukların sayısı belirlenecek.
 • Duygusal ve fiziksel istismar nedeniyle tüm sağlık kuruluşlarına getirilen çocuk sayısı saptanacak, fuhuş sektöründe çalıştırılan çocuk sayısı belirlenecek.
 • Ev, kreş, okul gibi mekânlarda çocuklara sağlanan besinlerin temiz olması sağlanacak. Evlerin çocuk çevre sağlığı açısından değerlendirilmesine yönelik denetim listesi geliştirilecek. Evlerde kullanılan her türlü deterjan, yumuşatıcı dahil kimyasal madde ambalajları ve kutularında çocuklara sempatik gelecek resimler bulunmayacak, zarar verme tehlikesi olan oyuncakların üretimi ve satışı önlenecek.
 • Çocuk oyun alanlarında engelli çocukların yararlanmasına yönelik altyapı bulunacak, çocukların yararlandığı kurum, kuruluş ve araçlarda özürlülerin kullanabileceği donanımlar bulunacak. Oyun alanlarının yakınında yüksek gerilim hattı bulunmayacak.


  • http://www.radikal.com.tr/7642077642070

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.