Evleri bürokratlara verilen depremzedelerden barikat

Evleri bürokratlara verilen depremzedelerden barikat
Evleri bürokratlara verilen depremzedelerden barikat

Beş yıl oturdukları konutlar ?lojman? yapılan depremzedeler, dün sabah bir vali yardımcısının taşınması sırasında eşyaların önüne barikat kurdu. FOTOĞRAF: NİLGÜN SELVİBAYIR / DHA

KOCAELİ - Eski Irak lideri Saddam Hüseyin’in 10 milyon dolarlık hibesiyle inşa ettirilen deprem konutlarında dün sabah direniş vardı. 237 daireden yaklaşık 80’ine vali yardımcıları, Emniyet ve kamu kuruluşları müdürlerinin yerleştirildiği deprem konutlarına bir bürokrata ait eşyaları getiren kamyonu içeri almayan depremzedeler ile polis arasında arbede çıktı. Sabah görevlerine gitmekte olan vali yardımcıları ile bürokratlar sözlü tacize uğradı.
Kocaeli’ndeki ‘Arızlı Irak Deprem Konutları’na hak sahibi olmayan ancak ailelerinde birden fazla kişiyi  kaybetmiş depremzedeler yerleştirilmişti. Kocaeli Valiliği, “Buraya beş yıllığına yerleştirildiniz. Bu binalar memurlar için lojman olarak kullanılacak” diyerek konutları boşalttırmaya başlamıştı.
16 Ağustos’ta protesto gösterileri yapan depremzedeler, dün sabaha karşı saat 04.00’te Kocaeli’ne atanan bir vali yardımcısının eşyalarını getiren kamyonu içeriye almadı. Depremzedeler kamyonun önünde barikat oluşturunca çevik kuvvet çağırıldı. Polisle depremzedeler arasında kısa süreli arbede çıktı. Eşyalar polis gözetiminde taşınırken, depremzedeler “Size ev mi yok” diyerek sözlü tacizde bulundu. Depremzedeler akşam da saat 18.00 sıralarında konut alanına giden yolu kapattı. Lastik yakmaya çalışan gruba polis müdahale etti. (dha)