Evleri işaretlenen Aleviler eylem yaptı

Evleri işaretlenen Aleviler eylem yaptı
Evleri işaretlenen Aleviler eylem yaptı
Adıyaman'da Alevi vatandaşların evleri yine işaretlendi. İşaretlemelerden huzursuz olan Alevi vatandaşlar, yol kapattı, sorumluların bir an önce bulunmasını istedi.

ADIYAMAN - Adıyaman Merkez Yeni Mahalle'de 1 otomobil ve sokak lambası ile 13 ev ve işyerinin kapısına, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından işaret konulduğu iddia edildi.

Geçen yıl da benzer bir olayın yaşandığı kentte Alevi kökenli vatandaşlar duruma tepki göstermek için yol kapatarak eylem yaptı.

Eylem yapan vatandaşların yanına giden Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, konunun takipçisi olduklarını söyledi.

Yeni Mahalle 2690 Sokak'ta oturan bazı Alevi vatandaşların evlerinin kapılarına iddiaya göre dün gece kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından kalemlerle çarpı işareti konuldu. Sabah saatlerinde işaretleri fark eden vatandaşlar, durumu polise bildirdi. İhbar üzerine olay yerine gelen polisler, Sünni kökenli kişilerin de yaşadığı sokakta, kapıları işaretlenen Alevi kökenli kişilerin evlerinde inceleme yaparak, görgü tanıklarının ifadesine başvurdu.

YOLU TRAFİĞE KAPATTILAR
Öğle saatlerinde Karapınar Caddesi'nde toplanan 50 kişilik grup, tepki için yolu trafiğe kapatarak olayın çözüme kavuşturulmasını istedi. Karayolunun trafiğe kapatılmasının ardından Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Emniyet Müdürü Fikret Salmaner ve Alevi Dedesi Ali Büyükşahin olay yerine geldi. Vali Demirtaş, yolu kapatan gruba sağduyulu olmaları gerektiğini ve konunun araştırılarak çözüme kavuşturulacağını söyledi. Yolu kapatan grup, Vali Demirtaş'ın kimsenin can güvenliğinde herhangi bir sıkıntı olmadığını söylemesinin ardından dağıldı.

VALİ: KONUNUN TAKİPÇİSİYİZ
Konunun takipçisi olduklarını belirten Vali Demirtaş, "Dün gece 13 vatandaşın evini işaretlemişler. Şu an çalışmalarımız devam ediyor. Güvenlik güçlerimiz delilleri toplamaya çalışıyor. Takibimiz ile bunu en kısa zamanda içerisinde aydınlatacağız. Daha önceki olayı nasıl aydınlattık ise bu konuyu da aydınlatacağız" diye konuştu.

Adıyaman'da bu tip olayları kesinlikle istemediklerini vurgulayan Emniyet Müdürü Fikret Salmaner ise şöyle konuştu:

"Adıyaman'ın böyle olaylarla anılmasını kesinlikle istemiyoruz. Buradaki vatandaşlar da istemiyor. Ben cuma günü buradaydım, huzur toplantısındaydım. En huzurlu yerlerimizden birisidir. Ben dün gece olay olur olmaz geldim. Huzur toplantısının üzerine böyle bir şey olması. Ben buradaki vatandaşların duyarlılığına çok teşekkür ediyorum."

Alevi Dedesi Ali Büyükşahin de, sağduyu çağrısı yaparak Alevi yurttaşları provokasyonlara gelmemeleri konusunda uyardı.

DHA - Mahir ALAN


  http://www.radikal.com.tr/116397711639776

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  isakent yorumcu - siradanbirisi

  Sana kalsa tüm islamci-sünni terör örgütlerinide Alevi ilan edeceksin galiba. Tipki Cemevlerini ucube ve cümbüs evi diye tanitan Recep beyi sözde dört dötlük aleviligi gibi.

  Aleviler - sterjin

  Herzaman bu ülkenin pis çarklarında nasibini almış insanlar.Devlet olduğundan bu yana Alevileri hiçbir zaman bağrına basmadı her zaman farklı gözle bakıldı.Bakıldıgıyla kalmadı yakıldı katledildi gözaltında kaybedildi işkenceden geçirildi Maraş dersim,corum Erzincan,sivas gazi daha nice nice katlıyamlar asimile edilmeler.Ay geçmiyor ki, Alevi hedef gösterilmesin gün geçmiyor ki alevi çocukları tutuklanmasın evleri işaretliyorlar bu yine alevi katlıyamları provası yapılıyor.Bu zihniyet bu mentalite var oldukça Alevileri nice işaratler bekliyor.Bir kere ADALETSİZLİGİN kendisi tüm çıplaklığıyla ortada BU devlet sunni devlet bakın Alevilerin vergileriyle Diyanet besleniyor demokraside varmı böyle birsey??

  ... - isakent

  daha evvelde böyle olaylar olmuş yapanda alevi çıkmıştı burdan size ekmek çıkmaz mübarekler..

  Alevileri mitinglerde yauhalatan zat kimdi? - siradanbirisi

  Yauhalatan zat su anda ülkenin basbakani. Türk tarihinde ilk defa bir basbakan insanlari yuahlatti. Basbakanda hala statükocu sünnilerin cizgisinde. Önceleri kapali kapilar arkasinda Alevi düsmanligi yapilirdi. Simdi ise acik acik hedef haline geldiler. Recep beyin sayesi ile.

  hep... - kızılcan

  Koçgiri, Dersim, Malatya, Maraş, Çorum, Sivas, Gazi katliamları... Bunlar bizzat devlet destekli veya devlet tarafından Alevilere yönelik yapılan katliamlardı. Bunların dışında binlerce faili meçhul ve baskıcı unsurlar... Gladyo beslendikçe bugün Adıyaman'da yaşanan olaylar başka başka yerlerde de yaşanacaktır. Ancak şu da bilinmelidir ki gerek Adıyaman'da gerekse dünyanın başka yerlerinde yaşayan Alevi canlarımız yalnız değildir; yalnız oldukları da bilinmemelidir.

  Ajanlar iş başında - gaziantepli-27

  Alevi Sünni çatışması çıkararak Türkiye'yi yıkmaya çalışan odaklar gene işbaşında.