Evleri işaretlenen Alevilere göre baş şüpheli 'devlet'

Evleri işaretlenen Alevilere göre baş şüpheli 'devlet'
Evleri işaretlenen Alevilere göre baş şüpheli 'devlet'

Foto: Zeynep Kuray

Maltepe Esenkent'te 7 evin işaretlenerek, üzerlerine 'ölüm' şeklinde yazılar yazılmasını protesto eden mahalleliler, olayın devlet eliyle yapıldığına inanıyor.

İstanbul Maltepe’de dün bazı Alevi ailelerin evlerinin işaretlenmesi ve ‘ölüm’ yazılarının yazılması olayının yankıları sürüyor.

Dün Pir Sultan Abdal Derneği Maltepe Şubesi’nin yaptığı protesto gösterilerinin ardından akşam saatlerinde de mahalleli ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üyesi yaklaşık 300 kişi yürüyüş düzenleyerek olayı protesto etti.

DHA’nın haberine göre Gülsuyu Mahallesi'nde toplanan grup sloganlar atarak Esenkent'e kadar yürüdü. Yapılan basın açıklamasında bu olayın sıradan olmadığı belirtilirken şu ifadelere yer verildi:

"Bu ve benzeri olaylar planlı bir saldırı izlenimi vermektedir. Siyasi iktidarın uzun zamandan beri Alevileri ötekileştirici, inkarcı ve inancını sorgulayan tavrı birilerini cesaretlendirerek bu girişi yapmaya teşvik ediyor. Malatya, Adıyaman, Erzincan, Maraş, Sivas, Tokat, Gaziantep gibi Alevi nüfusun yoğun olduğu kentlerde bu tür saldırılar ne ilktir ne de son olacağa benziyor."
Yapılan basın açıklamasının ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

Öte yanda Fırat Haber Ajansı’ndan Zeynep Kuray’ın konuştuğu mahalle sakinleri de, işaretlemelerin 'resmi ellerle’ yapıldığı görüşünde birleşiyor.

Bingöl, Maraş, Tunceli gibi illerden göç yoluyla İstanbul’a yerleşen aileler, mahalledeki Sünni komşularıyla hiçbir sorunları olmadığını, işaretlemelerin bir provokasyon olduğunu dile getiriyor:

Müjgan Eren (50): Kızım ben 25 senedir burada oturuyorum. Kiracılarımın hepsi Sünni. Onlarla bugüne kadar tek bir sorun yaşamamışımdır. Olsa olsa bizden rahatsız olan tek adres devlettir. Maraş katliamında bütün kapı komşu ve akrabalarımı kaybettikten sonra İstanbul’a göç etmiştik. Bize reva görülen hep baskı ve zulüm oldu.

Veli Eren (60): 5 Mayıs’ta Başbakan Erdoğan televizyonlardan Suriye’deki Alevileri hedef alıyordu. Akabinde bu saldırı gerçekleşti. Bu AKP ’nin Kürt Alevilerini sindirme ve yedekleme politikasıdır. Biz bunu söylerken sakın CHP ’yi savunduğumuz düşünülmesin. Onlar da Koçgiri’de, Dersim’de Alevi Kürtlerini katlettiler.

Lütfiye Sarıtaş (57): 1980’de Bingöl’den göç etmek durumunda kaldık. 1 Mayıs mahallesindeki evimizi başımıza yıkıldı. Sonra buraya taşındık. Bir kızım bu baskıdan korkup 2 kızını da alarak İsviçre’ye gitti. 6 yaşındaki küçük torunum bu travmalardan dolayı hala altını ıslatıyor. Biz artık bu ülkede rahat yaşamak istiyoruz, bu ülke hepimizin ve buradan gitmek istemiyoruz. Ben bu tehdit yazılarıyla ilgili olarak polislerden şüpheleniyorum.

Hüsniye Dalga (67): Hiçbir zaman Laz, Çerkez, Ermeni ayrımı yapmadım. Herhangi bir partiye de oy vermiyorum. Ben her şeyden önce bir insanım. Bu yapılan ise insanlık dışı. Biz hep zulüm çektik, dayak yedik, ancak nasıl ki senelerden beri bunlar bizi yıldıramadı, bu yazılar, bu işaretler de bizi yıldıramaz. Dünya da üstüme gelse, silahlarla da üstüme gelseler ne evimi ne çocuklarımı ne de malımı mülkümü bırakırım. Bu boş bir korkutma çabası. Korkmuyorum ve buradayım.

Makbule Çiçek (69): Bunu bize Alevi ve Kürt olduğumuz için yapıyorlar. Senelerce bize çektirdiler, bıkmadılar. Daha dün buraya tespit için gelen polisler niye gazetecilere haber verdim diye beni azarladılar. Tabii ki haber vereceğim. Çünkü benim için tek şüpheli bize senelerdir çektiren devlettir.


  http://www.radikal.com.tr/1132680113268014

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dersimi yorumcu sana bir hatirlatma - siradanbirisi

  Adolf Hitlerde hic elini kana bulamadi. Sadece milleti yahudilere karsi tahrik etti. Sayin basbakanda mitinglerde Alevileri hedef aliyorsa o zaman cahil toplum ne yapar??? Bir basbakan inanc farkini bashane ederek kin ve düsmanlik yaratmamali. Katliamlar hep sözle baslar bilmiyormusun.

  devlet nedir? - dersimi

  böyle saçmasapan bir şeyi devletin hangi mekanizmasına mal ediyorsunuz? Tayyip erdoğan mı emretti o yazıların yazılmasını. komik olmayın. Devlet'ten nefret ederken bana bile devleti savundurtuyorsunuz bu saçmalıklarınızla

  cok yorum. - cennboz

  alevi kürtler cekmiş diyen az bilen arkadaş oldurulen turkmen alevıler ne.Türk aleviler söyle böyle kürt aleviler böyle diye yorum yapan arkadaşlar alevilerin balkanlardaki görgü ve ibadeti bile aynı bunu bilirmi acaba.alEviler arasında hiçbir ayrım yokken siz ne o bu diye ayırma cürreti buluyosunuz.İŞİN ACISI YORUM YORUM YAPANLAR BİRAZCIK BİLE ALEVİLİKLE İLGİNİZ YOK NE ACIDIR.AZ BİLGİ COK YORUM.

  Alevilik... - lastikordek

  Alevilik islamiyetin Rönesans sürecinden geçmiş halidir ve daha insan merkezlidir. o yüzden daha barışık bir dildir. ama ideolojik islam zamanı ve toplumu 1400 yıl önceki aklılla anlamaya çalışan inanç ekseninden kopmuş ve savaş için koşullayıcı bir konuma gelmiştir. allahın adını kullanarak menfaat temin edenleri oluşturduğu bir devlet sisteminde diğer inanç mensupları yabancılaşacaktır. devlet alevilere yapılan bu zulümlere karşı sessiz kalmakta hatta biraz daha ileri giden şuursuz muhafazakarlar sol örgütlere veya olmayan örgütlere(Ergenekon) atıp, güya iktidarı savunuyorlar. fazıl say'a ceza verirken kendilerinin incinmiş olduğuna inananlar kendi incittiklerinin farkında bile değiller. benim tanrı inancıma göre devletimiz siyasal islamı kullanarak toplumda bir tedirginlik yaratıp, devletin her günahının tanrıdan geldiği gibi bir algı yaratmaya çalışıyorlar. çünkü onlar kimseye haksızlık yapmazlar(!)

  alevi kürtler - ahmet mustafa

  alevi kürtler herdönem bu tür baskılara maruz kalmıştır.tek nedeni ilerici,demokrat,laik ve cumhuriyetçi olmalarıdır.bugün akp'ye ters düştükleri için,başbakanın söylemiyle ya bizden taraf olun,yada bertaraf olursunuz deyişine uygun olarak devlet alevi vatandaşlarını sindirmek istiyor.ama eminimki hiçbiri laik cumhuriyetten taviz vermeyecektir.dikduruşlarını devam ettirecektir.

  Bu konusmayi hatirladiniz mi? - theciliciangate

  Islam icinde bir kurum olarak gorunuyor-Net bir tanimi yok-Biz gecmiste Ali'yi cok sevenler olarak gorurduk-Hz Ali ile alakalari yok yasam tarzi olarak-Bizim yasam tarzimiza uygun olan Turk Alevileri-Oburleri ise tamamen farkli yerlerde- ve final: Onlarin sesleri fazla cikiyor! Asıl dusunceyi ortaya koyan onlarca soylemden bir tanesi ve belki de en vahimi. Yuzyılların mirası bu tehdit, bu psikolojik baski, bu ayağını denk aldırma ve had bildirme geleneği hangi söylemlerden besleniyor zannediyorsunuz?

  "Zaman" kafalılara... - tahoni

  Bu haber vesilesi ile siyasal islamçı iktidar ve basın tarafından bilerek yapılan bir yanlışı düzeltmek isterim. Elbette ki bu bariz gerçeği "zaman" kafalılar yine anlamak istemeyeceklerdir: Esed ve Suriyeli'lerin bir kısmı Nusayridir Alevi değil. Arap aleviside denir ama Anadolu aleviliği ile alakası yoktur veya çok az benzerlikleri vardır (Örn:içki içerler ama kadın-erkek tokalaşmaz). Kendilerini daha çok Şii'lere yakın görürler. Zaten Esed'in İran ve Hizbullah yakınlaşmasından anlaşılacağı gibi. Esed'de diğer Arap liderler gibi diktatördür. Oradaki trajedi elbette kabul edilemez. Fakat ÖSO adı altında toplanmış katillerin yaptıklarını da meşru görmek ancak "zaman" kafalıların yapacağı bir şeydir. Çünkü onlar adaleti, hukuku, gücü,parayı sadece kendileri için isterler (demokrasiyi, özgürlüğü, eşitliği ise, ne kendileri neden başkaları için de istemezler. Bunlara hepsinin alerjisi vardır). Yine "zaman" kafalıların işlerine gelmeyen şeyleri hemen unuttukları için, bir hatırlatma yapalım. Daha düne kadar başbakan Erdoğan, Esed ve Ahmedinejad ile kanka değil miydi. Hatta 500 bine yakın afrikalı müslümanın katili El Beşiri baş tacı yapmadı mı? Bu örneklerden yüzlercesi daha var. Bilmek isteyen için ulaşması da artık çok kolay. İşte cahil kime denir biliyor musunuz; bilmemek, duymamak ve görmemek için elinden geleni yapanlara.Çünkü gerçeği öğrenmek cesaret ister...