Evli erkekle birlikte olan kadına 80 bin lira ceza

Evli erkekle birlikte olan kadına 80 bin lira ceza
Evli erkekle birlikte olan kadına 80 bin lira ceza
Kemer Asliye Hukuk Mahkemesi, evli erkekle ilişkisi olan kadının 'aile kurumuna zarar verdiği' gerekçesiyle 80 bin lira tazminat ödemisine karar verdi.

ANTALYA - Kemer'de Belediye Başkanı MHP 'li Mustafa Gül'ün eşi ve 2 kızının annesi Muazzez Gül, eşinin birlikte olduğu iddiasıyla Neşe Gül aleyhine açtığı tazminat davasında 80 bin TL kazandı. Mahkeme kararında, "Böylesi öneme sahip aile kurumuna mensup erkekle evli olduğunu bilerek kurulan duygusal ve cinsel ilişki, hatta ondan çocuk sahibi olmanın aile kurumu ve onun mensubu olan kişilere vereceği zarar kaçınılmazdır. Ve davalının bunu öngörmemiş olması düşünülemez" denildi.

Muazzez Gül, eşi Mustafa Gül'den erkek çocuk dünyaya getiren ve mahkeme kararıyla soyadını da 'Gül' olarak değiştiren Neşe Gül aleyhine, eşi ile 'evli olduğunu bilerek ilişkiye girdiği' iddiasıyla, 2011 yılında Kemer Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açtı. Neşe Gül'ün avukatları, Muazzez Gül'ün, 15 yıldan fazla süreden bu yana müvekkillerinin eşi ile birlikte olduklarını bildiğini ve buna rıza gösterdiğini ileri sürdü. Avukatlar ayrıca zamanaşımı nedeniyle davanın düşürülmesini istedi.

AİLEYE YÖNELİK DÜZENLEME TOPLUMU İLGİLENDİRİR

Mahkeme heyeti Neşe Gül'ü, Muazzez Gül'e 80 bin TL manevi tazminat ve dava tarihinden itibaren yasal faizini ödemeye mahkum etti. Mahkeme hakimi Ülkü Ergin'in gerekçeli kararında, şöyle denildi: "Aile, sadece mensubu olan kişiler için değil toplum için de önemlidir ve hem yazılı hukuk düzenimizde, hem de örf ve adet hukukumuzda özel bir yere sahiptir. Bu nedenledir ki ailenin korunmasına yönelik düzenlemeler, sadece aileyi değil tüm toplumu ilgilendirmektedir."

"EVLİ ERKEKTEN ÇOCUK AİLEYE ZARAR VERİR"

Hakim Ergin, gerekçeli kararın son bölümünde ise şunları kaydetti: "Böylesi öneme sahip aile kurumuna mensup erkekle evli olduğunu bilerek kurulan duygusal ve cinsel ilişkinin, hatta ondan çocuk sahibi olmanın aile kurumuna ve onun mensubu olan kişilere vereceği zarar kaçınılmazdır. Ve davalının bunu öngörmemiş olması düşünülemez. Bu nedenledir ki evli kişilerle ilişki uzun süre suç sayılmış ve aile kurumu, bu yolla koruma altına alınmak istenmiştir."

HUKUKCA KORUNMAYAN HAKSIZ DAVRANIŞ

Kararın gerekçesinde, "Bu eylemlerin daha sonraki yasal düzenlemeler sırasında suç olmaktan çıkarılmış olmasının, bu eylemin ahlaka aykırılığını ve dolayısıyla haksızlığını da ortadan kaldırmayacağı" ifade edilirken şöyle devam edildi:  "Davalı; evli olduğunu bilerek davacının eşiyle gayri resmi ilişkiye girmek ve ondan çocuk sahibi olmak suretiyle, gerek yasalarca gerek, örf ve adet hukukunca korunmayan haksız bir davranış içine girmiştir. Mahkememizce saldırı teşkil eden eylem ve olayın özelliği yanında tarafların kusur oranı, sıfatı, işgal ettikleri makam ve diğer sosyal ve ekonomik durumları da dikkate alınarak 80 bin lira manevi tazminatın, dava tarihinden itibaren yasal faiziyle Muazzez Gül'e ödenmesine hüküm kurulmuştur." 

Muazzez ve Mustafa Gül'ün boşanma davası ise halen sürüyor.


  http://www.radikal.com.tr/116015011601506

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Pes!. - vancetti

  Bu ne biçim yargı, sanırsın kadın adama tecavüz etmiş. 13 yaşında ki kıza tecavüz eden magandalar özgür ama. İşte tuzda kokunca sonuç böyle oluyor.

  En altta yazan yorumcu - hüzün kovan kuşu

  "Kadının ne ilgisi var? " Yorumu biraz saçma olmuyor mu? Tabi ki öncelikle suç erkeğin suçu. Sonuçta evli olan o adam ve eşine karşı sorumluluğu olan da ama karşı taraftaki kadın da evli bir erkekle olarak ve de üstüne bir çocuk dünyaya getirerek sütten çıkmış ak kaşık olmuyor. Empati yapıyorsanız aldatılmış kadın açısından da yapar mısınız lütfen? Elbetteki aldatıyorsa önce erkek suçlu ama evli bir erkekle birliktelik yaşayan biri de çok da masum olamaz. Bitmiş evlilik sadece boşanmadan sonra olur. İki taraf boşandıktan sonra istediğini yaşamakta serbest ama boşanmadan sonuç netleşmeden hala karı-kocasınız bu gerçek değişmez. "Olmasaydı cehennem hayatı" nereden biliyorsunuz? Genelde erkekler aldatmak için ve kadınları inandırmak için bu sözleri kolaylıkla söyler. İnsanların içte neler yaşadığını bilemezsiniz. Neyin ne olacağını da. Bir tarafı koruyalım derken diğer tarafı alaşağı etme mantığı. He bu karar bence yarı yarıya olmalıydı.

  Zarar. - Clear

  Peki bu zarar sadece ikinci kadın tarafından mı verilmiş? Beyfendinin bu zararda bir payı yokmuymuş?

  Hangi Hukuk Normuymuş bu bende anlamadım :) - Güçdengesi

  Erkek egemem hukuk normu diyebiliriz buna. Tersten bakarsak evli kadın başka bekar bir erkekle ilişkiye girmiş ve çocuk sahibi olmuş olsaydı, burdaki hukuk mantığı kadın içinde işleyecekmiydi. Yani kadının evli olduğunu bilerek onunla kendi rızasıyla ilişkiye girmiş erkek cezalandırırmıydı ben şüpheliyim. hemde 80 bin tl tazminatla. Yoksa her iki durumdada hata verdiğim örnekte kadın çok daha ağır cezaya çarptırırmıydı...hehe örnekte beyefendi Kemer belediye başkanıymış(MHP li olmasından bahsetmiyorum bile.)Bir ilçeyi yöneten ve arkasıda baya sağlam birinden söz ediyoruz :)

  mahkemelerimizin saçmalama özgürlüğü - mhkavas

  Bu ülkede saçmalama özgürlüğü mahkemelerimize aittir.Bitmiş bir evlilik var orta yerde,çünkü evli çiftlerin boşanma davası da sürüyor.Bu kadın olmasa o evlilik devam edecek mi?Edecekse "cehennem hayatı" gibi bir evlilik mi olacaktı?Karşı kadına bu ceza kesildi velev ki yargıtay da onayladı parayı kim ödeyecek.?%99 erkek ödeyecek.Sonuç?

  bunun adi despotluktur - keryil

  bu yondeki her karara yorum yapmaktan vazgecmeyecegim. kimse baskasinin ailesini veya evliligini korumak zorunda degil. adam gidip karisini aldatiyorsa tazminati adamdan alin. adamin beraber oldugu kisinin konuyla ne ilgisi var, resmen "zavalli adami ayartmis" diye bakiyorsunuz yine olaya. evlilik yemini eden kim? adam. adamin iradesi yok mu? var. peki o zaman kabahat neden sadece adamda degil de ayni zamanda ucuncu sahista? adam meyyalmis belli ki, nebahat olmasa sebahat olurdu, ama kadini cezalandirmazsaniz icinize sinmiyor galiba.