'Evlilik dışı ilişki memurun özel hayatı'

'Evlilik dışı ilişki memurun özel hayatı'
'Evlilik dışı ilişki memurun özel hayatı'
Yeni doğan çocuğu için idarenin çocuk yardımından faydalanmak isteyen polise, "çocuğun evlilik dışı dünyaya geldiği" gerekçesiyle ceza kesilmişti. Ancak Kamu Denetçiliği Kurumu, "durumun tamamen özel hayatla ilgili olduğu" gerekçesiyle bu cezanın 'ölçüsüz' olduğuna karar verdi.

RADİKAL - Polis memuru, görev yaptığı idareye başvuru yaparak yeni doğan çocuğu için çocuk yardımından faydalanmak istediğini bildirdi.

İdare, çocuğun evlilik dışı dünyaya geldiğini tespit edince memura ‘4 günlük aylık kesimi’ cezası verdi. Bunun üzerine polis, cezasının kaldırılması talebi ile Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurdu. Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, şikâyetçinin evlilik dışı birlikteliği ve çocuğunun bulunması durumunun tamamen özel ve aile hayatıyla ilgili olduğunu; sırf bu yüzden cezalandırılmasının özel hayatın gizliliği hakkına ölçüsüzce bir müdahalede olduğunu savundu.

Ömeroğlu, işlemi yapan yetkililerce hatalı davranıldığının kabul edilmesi yönünde Elazığ Valiliği’ne ve İçişleri Bakanlığı’na tavsiye kararı gönderdi.