Evliliklerin yüzde 30'u 12-19 yaşında yapılıyor

Erken evlilik haritası çıkarılacak
ANKARA - Türkiye’nin ‘erken yaştaki evlilik’ haritası çıkarılıyor. AKP milletvekili Öznur Çalık, Türkiye’deki evliliklerin yüzde 30’unun 12-19 yaşlarında yapıldığını belirterek, “Erken evlilikler; çok önemli insan hakları, kadın hakları ve çocuk hakları ihlalidir ” dedi.
TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu bünyesinde oluşturulan ‘Erken Yaştaki Evlilikleri İnceleme Alt Komisyonu’, erken evlilik haritasıyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Milli Eğitim, Sağlık, Adalet ve İçişleri bakanlıkları ile Diyanet İşleri Başkanlığı temsilci ve uzmanları ile akademisyenlerin de görüşünü alacak olan alt komisyon, bölgelere giderek yerinde tespit yapacak. Alt komisyon başkanlığını yapan AKP milletvekili Çalık, şunları söyledi:
“Erken evlilikler; çok önemli insan hakları, kadın hakları ve çocuk hakları ihlalidir. 12-13 yaşındaki çocuklarımızın omuzlarına çok ağır sorumluluklar yüklüyoruz. Ellerinden eğitim hakkını aldığımızı görmemiz gerekiyor. “
Gayrıresmi çalışmalara göre, erken evliliklerinin yüzde 80’ini kız çocukları, yüzde 20’sini erkek çocukların yaptığını anlatan Çalık, erken evliliklerin yüzde 48’inin eğitimle çözülebileceği görüşünü hatırlattı.
Çalık, “Erken evlilikler konusunda Türkiye’nin bir haritası yok. Erken evliliklerin Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da çok fazla yaşandığı, gelenek ve göreneklere bağlı olduğu kanısı yaygın. Ama, Orta Anadolu’da da erken evliliklerin çok fazla olduğu görülüyor. En çok görülen ilimiz Şanlıurfa... Ama bazı sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarında, bu konuda İzmir, Yozgat ve Diyarbakır’da da aynı sorunun yaşandığını gösteriyor” dedi. (Radikal)