Evren: Artık kaşarlandım

Valiler kararnamesiyle merkeze alınan Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu için Marmaris'te düzenlenen yemeğe katılan yedinci Cumhurbaşkanı Kenan Evren...

MUĞLA - Valiler kararnamesiyle merkeze alınan Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu için Marmaris'te düzenlenen yemeğe katılan yedinci Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Yiğenoğlu'nun tayini neden engellemediği sorusuna, "Çünkü artık kaşarlandım" yanıtını verdi.
Yiğenoğlu için Marmaris Aqua Otel'de düzenlenen veda yemeğine katılan Kenan Evren, çok sayıda insanın Muğla'nın Yiğenoğlu'na ihtiyacı olduğunu, gitmesini istemediğini, bu tayini durdurmak için neden bir şey yapmadığını sorduğunu söyledi. Evren, "Aslında bu tayini durdurabilirdim.
Ama düşündüm ki sonra olan yine valiye olacak. Şimdiye kadar bu tür epeyce tayin durdurup, tayin çıkarttırdım. Fakat baktım ki, daha sonra olan bu kişilere oluyor. Bu nedenle bu konu için sesimi çıkarmadım. Çünkü artık bu konularda kaşarlandım" dedi.
Vali Yiğenoğlu ile zaman zaman sorunlar yaşayan Kültür Bakanı İstemihan Talay'ı isim vermeden eleştiren Evren, "Nasıl ki bakanlar, belediye başkanlarına suç işlemedikçe dokunamıyorsa, o zaman valiye de dokunamaz. Bu tür olaylar Demokrat Parti'nin 1950'de yönetime gelmesiyle başladı. Bugün Genelkurmay Başkanı'nı Milli Savunma Bakanı'na bağlasınlar inanın aynı olaylar yaşanır" diye konuştu.
Yedinci Cumhurbaşkanı Kenan Evren'den sonra konuşan Vali Yiğenoğlu vedasıyla ilgili olarak eşinin bir şiir yazdığını söyledi. Yiğenoğlu'nun, eşi Handan Yiğenoğlu şiiri okurken salonda duygulu anlar yaşandı.