Evren'den davacı savcıya ceza

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren hakkında 'idam istemiyle' iddianame hazırlayan eski Adana Cumhuriyet Savcısı Sacit Kayasu'ya 'görevini kötüye kullanmaktan' verilen mahkûmiyeti ve bu cezanın ertelenmesine ilişkin kararı onadı.

ANKARA - Yargıtay Ceza Genel Kurulu, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren hakkında 'idam istemiyle' iddianame hazırlayan eski Adana Cumhuriyet Savcısı Sacit Kayasu'ya 'görevini kötüye kullanmaktan' verilen mahkûmiyeti ve bu cezanın ertelenmesine ilişkin kararı onadı.
Yargıtay 9. Ceza Dairesi Kayasu'yu TCK'nın 240. maddesi uyarınca bir yıl hapse mahkûm etmiş, ardından bu cezayı önce 10 ay hapis cezasına, sonra da 988 milyon lira para cezasına çevirerek ertelemişti. Genel Kurul'un bu kararıyla savcı Kayasu'nun mahkûmiyeti kesinleşmiş oldu.
Genel Kurul, Kayasu'nun 'devletin askeri kuvvetlerini tahkir ve tezyif etme' suçundan verilen beraat kararını ise bozdu. 10'a karşı 13 üyenin oyuyla beraati bozan Genel Kurul, iddianamenin 'bir bütün olarak incelendiğinde suçun gerçekleştiğine' karar verdi. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, TCK'nın 6 yıla kadar hapis öngören 159. maddesinden beraat kararında direnirse, son sözü yine Genel Kurul söyleyecek.


  ETİKETLER:

  Adana

  ,

  Ankara

  ,

  Kenan Evren