Evren'in yargılanması için ilk başvuru yapıldı!

Evren'in yargılanması için ilk başvuru yapıldı!
Evren'in yargılanması için ilk başvuru yapıldı!
12 Eylül 1980 darbesinin yargılanmasını isteyen gruplar, referandumda evet çıkmasının ardından harekete geçti. Darbenin mimarı Kenan Evren ve darbe yönetiminin yargılanması için ilk başvuru yapıldı.


Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) İzmir İl Yönetimi, "12 Eylül darbesini yapanlar" hakkında suç duyurusunda bulundu.
EDP İzmir İl Başkanı Arif Ali Cangı, İzmir Adliyesi önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, dünkü halk oylamasıyla kabul edilen anayasa değişikliğinin, Anayasanın geçici 15.maddesini yürürlükten kaldırdığını ifade etti.

Cangı, şu bilgileri verdi:
"Anayasa değişikliğinden sonraki ilk işimizi gerçekleştiriyoruz. 12 Eylül darbecileri ve diğer sorumluları hakkında darbe yapmak, anayasa değiştirmek, hükümeti yıkmak, sistemli bir şekilde planlayarak ve tasarlayarak adam öldürmek, kasten yaralamak, işkence yapmak, eziyet etmek, hürriyetten yoksun bırakmak ve cinsel saldırıda bulunmak gibi suçlardan suç duyurusunda bulunuyoruz."
Türkiye ’nin eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik bir anayasayı hak ettiğini belirten Cangı, "Suç duyurusu dilekçimizde, darbeyi gerçekleştiren generallerin yanı sıra, darbe sırasında görevde olan ve daha sonra görev alan kuvvet komutanları, bakanlar kurulu üyeleri, sıkıyönetim komutanları, valiler, emniyet müdürleri şüpheli olarak gösterilmiştir" dedi.

ESP: DARBECİLER YARGILANSIN
Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyesi bir grup, 12 Eylül Askeri Darbesi’nin 30. yıldönümü nedeniyle Kadıköy Adliyesi’ne gelerek, o dönemde komuta kademesinde olan görevliler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Kadıköy Altıyol’da toplanan ESP üyesi yaklaşık 30 kişilik grup, üzerinde "Darbe Suçluları cezalandırılsın, Kenan Evren yargılansın" cümlesinin yazılı olduğu pankartı açtı. "Darbeciler halka hesap verecek", "Kahrolsun faşist diktatörlük", "Erdal Eren ölümsüzdür" ve "Yaşasın devrimci dayanışması" sloganları atan topluluk, Kadıköy Adliyesi’nin önünde basın açıklaması yaptı.
Topluluk adına basın açıklamasını ESP Maltepe İlçe Başkanı Halil İbrahim Duman okudu. Darbenin 30. yıldönümünde toplumun duyarlı kesimlerini darbeyi gerçekleştirenlerin yakasını bırakmamaya çağıran Halil İbrahim Duman, "Faşist generaller, işçi ve emekçilerin haklı mücadalesini 12 Eylül 1980’de kana boğdular. Ülkemizi emperyalistlere peşkeş çektiler. Sermayenin sömürüsü için halkı ezdiler" dedi.

Askeri yönetimin yüzbinlerce insanı işkencehanelerden geçirdiğini öne süren Duman sözlerine şöyle devam etti:
"Halklarımızın en değerli evlatlarını idam sehpalarında, hapishanelerde, sokak infazlarında katlettiler. Kürt halkını Diyarbakır Zindanı’nda devrimcileri Mamak ve Metris’de bitirmeye çalıştılar. Suçları çok büyüktür ve bu suç asla affedilmeyecektir. Darbeci generaller sanık sandalyesine oturtuluncaya kadar mücadelemiz sürecektir."

"YARGIDA REFORM GRUBU" ÜYELERİ SULTANAHMET’TE
"Yargıda Reform Grubu" üyeleri de 12 Eylül 1980 askeri darbesinin sorumluları hakkında suç duyurusunda bulundu. Yargıda Reform Grubu üyeleri, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in de aralarında bulunduğu 8 komutan ile emniyet müdürleri ve askerler hakkında, ’darbe yapmak’, ’anayasayı değiştirmek’ iddiasıyla yargılanmalarını istedi.