Evrensel: Metal grevlerini izleyen muhabirlerimiz saldırıya uğruyor

Evrensel: Metal grevlerini izleyen muhabirlerimiz saldırıya uğruyor
Evrensel: Metal grevlerini izleyen muhabirlerimiz saldırıya uğruyor
Evrensel gazetesi, mayıs ayından bu yana hareketli günlerin yaşandığı metal işkolundaki eylemleri haber yapan muhabirlerinin saldırıya uğradığını, son olarak Kadir Örnek'in Ankara'da başına çuval geçirilerek kaçırıldığını duyurdu.

RADİKAL - Bursa, Kocaeli, Ankara , Sakarya, İzmir gibi farklı şehirlerdeki metal işçilerinin eylemlerine sayfalarında geniş yer ayıran Evrensel gazetesi bugün yaptığı açıklamada muhabirlerinin uğradığı saldırılara tepki gösterdi.

Saldırıların son örneğinin iki gün önce Ankara’da Kadir Örnek’in başına çuval geçirilerek kaçırılması olduğu belirtilen açıklamada, farklı şehirlerden gelen haberlerin, "Ergenekon operasyonu döneminde dile getirilen Türk Metal ile karanlık güçlerin birliği tartışmalarını yeniden hatırlattığı" belirtildi. Gazete  yetkilileri bir an önce saldırganları ve arkasındaki güçleri açığa çıkarmaya ve gereğini yapmaya davet etti.

Türk Metal Sendikası Genel Merkezi ise Örnek’in başına çuval geçirilerek kaçırılmasıyla 'ilgilerinin olmadığı' açıklamasını yaptı.

Evrensel gazetesi muhabirlerinin maruz kaldığı saldırılar:

- 30 Mayıs'ta, EMEP Ankara İl Yöneticisi ve gazete muhabiri Ayhan Aydoğan Polatlı’da Türk Metal’den istifa eden ORS işçileri ile görüşmeye giderken 4 kişi tarafından yolu kesilerek tehdit edildiği ve bir süre telefonuna el konuldu. “Kimsiniz” sorusuna yanıt vermeyen bu kişiler, “Sen kafası çalışan adamsın. Sen eğitiminle ilgilen. Bu işçilerle uğraşma. Bırak Polatlı’daki işçileri başkası örgütlesin” gibi ifadeler kullandı. 

- Mayıs ayındaki Kocaeli Ford eylemlerinin başladığı sırada Evrensel Kocaeli Temsilcisi Arzu Erkan'ın peşinden önce yolda sonra da evinin önünde havaya ateş açıldı. Olaydan önce Türk Metal Genel Sekreteri Yücel Yücel'in kendisini aradığını ve “Ford Otosan’da bu işlerin başında sen varmışsın. Bana böyle bir bilgi geldi. Biz seni tanırız sen de bizi tanırsın, bu işlere bulaşma” diyerek tehdit ettiğini söyleyen Erkan, bu telefonun ardından bürolarının Türk Metal’in delegeleri olduğu bildikleri kişiler tarafından takibe alındığını söyledi. Olayın yaşandığı gece ise evine gitmek için otobüsten indiği durak yakınında lacivert renkli bir araçtan bulunduğu tarafa doğru pompalı tüfekle dört el ateş açıldığını, "aynı gece evine geldiğinde de aynı araçtan ve aynı silahla dört el havaya ateş açıldığını" söyledi. 

- Metal eylemleri öncesindeki sözleşme döneminde de gazete muhabirlerine yönelik fiziki saldırılar nedeniyle Türk Metal Bursa 1 No’lu Şube Başkanı Recep Tan yargılandı ve 120 gün adli para cezası ile 13 ay hapis cezasına çarptırıldı.