@ismailsaymaz

Evrensel yazarı İmrek'e Cumhurbaşkanı'na hakaretten dava açıldı

Evrensel yazarı İmrek'e Cumhurbaşkanı'na hakaretten dava açıldı
Evrensel yazarı İmrek'e Cumhurbaşkanı'na hakaretten dava açıldı
Yolsuzluk Komisyonu'nun çalışmalarına yasak getirilmesini eleştiren gazetece Ender İmrek hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaretten dava açıldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - TBMM’deki 17-25 Aralık Yolsuzluk Komisyonu’nun çalışmalarına yasak getirilmesini köşesinde eleştiren Evrensel gazetesi yazarı Ender İmrek hakkında, “küçültücü” ifadeler kullandığı gerekçesiyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan dava açıldı.  

TBMM’deki 17-25 Aralık Yolsuzluk Komisyonu’nun çalışmalarına yayın yasağı getirilmesi üzerine Ender İmrek, 29 Kasım 2014’te Evrensel’de “Yolsuzluk, hırsızlık, rüşvet gizlenebilir mi?” diye bir eleştiri yazısı kaleme aldı. Yazıda, şöyle deniyordu: 

“... Hangisinden başlayalım...

Eski Başbakan Erdoğan ’dan mı...

Sabahın erken saatinde oğlunu arayıp, kızını, mahdumlarını; evdeki dolar ve avroları boşaltma operasyonundan mı...

Ya da Reza Zarrab’ın çikolata kutusu içinde sunduğu dolarlardan mı... 

Altın taşımacılığından mı... 

‘Çikolata ve takım elbise aldım, bu Türk geleneğinde var’ diyen eski AB Bakanından mı...

Ayakkabı kutularından mı...

700 bin liralık saati Türk geleneklerine göre hediye alan eski bakandan mı, ‘Oğlum ne kadar para var’ diyen eski içişleri bakanından mı...

TÜRGEV’den mi...

TOKİ’den mi...

Rüşvet ve yolsuzlukta boğazına kadar batan bir iktidar gerçeğini ne yapsanız gizleyemiyorsunuz. Gerçeklerin üzerini kapatmak öyle kolay olmuyor.”

HAKARET VE İFTİRA İDDİASIYLA SUÇ DUYURUSU 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatları İmrek hakkında ‘hakaret ve iftira’ iddiasıyla şikayetçi oldu. Adalet Bakanlığı’nın 5 Şubat 2015 tarihli oluruyla İmrek için kovuşturma izni verildi. Hazırlanan iddiamede AİHM’in 10/2. maddesinin yorumunda “düşünce ve ifade özgürlüğünün toplumda sedece beğenilen, kabul gören, zararsız veya kayıtsızlık içeren bilgiler bilgiler veya fikirler için değil, aynı zamanda kırıcı, şok edici veya rahatsız edecek olanlar için de geçerli sayılması ve bunun demokratik bir toplumun olmazsa olmaz unsurlarından biri olan çok seslilik, tolerans ve hoşgörünün gereği olduğu” hatırlatıldı. Ancak İmrek’in yazısında “açıklama, basın özgürlüğü ve eleştiri sınırlarını aşarak, küçültücü beyanlar kullanmak suretiyle Cumhurbaşkanı’nın onur, şeref ve saygınlığını rencide ettiği” ileri sürüldü.  Bu nedenle İmrek hakkında TCK’ın 299. maddesi gereğince “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiası ve dört yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

  


  http://www.radikal.com.tr/131567013156703

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Rekor - Alipapa

  Gazeteciler,vatandaşlar özellikle 13 yaşına kadar düşen oranda gençler hakkında, dünya dava açma rekoru bizde.

  Bu nedir yani., her gün birisine dava... - citizen

  RTE ., kendisine hakaret edildiği, tehdit edildiği ya da iftira atıldığı gerekçesiyle başbakanlığından bu yana kaç kişi hakkında davacı oldu acaba... Bir bilen var mı ? Kişilik haklarına sahip olmanın tek yolu ona-buna dava açmaktan önce oturduğu makamın ağırlığına ve saygınlığına göre hareket etmek, illa ki konuşması gerekiyorsa da ona göre konuşmaktır...

  hapşurmak yasaklansın! - canyanar

  Sayenizde Atatürk Orman Çiftliğinden geçmeye korkar oldum, ya hapşurursam ve havaya saçılan mikroplarım mazallah köşke doğru salınırsa, Yiğit Bulut ertesi gün biyolojik silahlarla cumhurbaşbakana suikast düzenlemeye kalktılar diye ortaya atılmasın!