Evrim Alataş'ı kaybettik

Evrim Alataş'ı kaybettik
Evrim Alataş'ı kaybettik

Evrim Alataş (solda), senaryosuna katkıda bulunduğu 'Min Dit''in yönetmeni Miraz Bezar'la birlikte gazetecilere filmi anlatırken...

Gazeteci-yazar Evrim Alataş yaşamını yitirdi. 1997'den beri kanser tedavisi görmesine rağmen üretkenliğini hiç yitirmeyen Alataş yarın Diyarbakır'da toprağa verilecek

Gazeteci-yazar, "Her dağın gölgesi Deniz'e düşer" kitabının yazarı ve ödüllü "Min Dit" (Ben Gördüm) filminin senaryo yazarlarından Evrim Alataş yaşamını yitirdi.  Alataş, 1997 yılından bu yana gördüğü kanser tedavisi kapsamında iki hafta önce hastaneye yatmış, bir hafta önce de taburcu edilmişti. Alataş, bu sabah saat 8.00 sularında Diyarbakır'daki evinde öldü.


Doğduğu köyde toprağa verilecek

Alataş için yarın (13 Nisan) saat 12.30'da Diyarbakır Gazeteciler Cemiyeti önünde bir tören düzenlenecek. Ardından Alataş'ın cenazesi, dünyaya geldiği Malatya'nın Akçadağ İlçesi'ne bağlı Gölpınar Köyü'nde toprağa verilmek üzere yola çıkarılacak.


Evrim Alataş kim?
1976'da Malatya'nın Akçadağ ilçesine bağlı Gölpınar Köyü'nde Alevi Kürt bir aileden dünyaya geldi. 1994 yılında gazeteciliğe başladı ve Yeni Politika, Demokrasi, Özgür Bakış, Ülkede Özgür Gündem gibi gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı.

Evrensel, Birgün, Özgür Politika gazeteleri, Esmer dergisi ve son olarak Taraf gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Yazıları Birikim, Amargi ve Tiroj dergileri ve Radikal 2'de de yayımlandı.

Aram Yayınları'nca 2003 yılında yayımlanan"Mayoz Bölünme Hikayeleri" başlıklı kitabın da yazarıydı. "Her Dağın Gölgesi Deniz'e Düşer" kitabıysa İletişim Yayınları'ndan Ağustos 2009'da yayımlanmıştı.

Diyarbakır'da anne ve babaları JİTEM tarafından öldürülen iki çocuğu anlatan "Min Dit"in (Ben Gördüm) senaryo yazarlarından olan Evrim Alataş'ın bu ilk film çalışması Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Behlül Dal Jüri Özel Ödülü'nü kazanmıştı