'Evrim' sansüre takıldı

'Evrim' sansüre takıldı
'Evrim' sansüre takıldı
"Güvenli İnternet" kapsamında 'Evrim Teorisi'ni anlatan siteye Çocuk Profili altında yasak gelirken, bu teoriye karşı olan siteye ise erişim sağlanabiliyor.

"Güvenli İnternet " döneminin başlamasıyla birlikte kullanıcılar artık Aile veya Çocuk Profili arasında seçim yapabiliyor ve filtreye kendi isteğiyle tabi tutulabiliyor.

Ancak bu profillerin devreye girmesiyle birlikte hangi web sitelerinin bu profillerde yasaklandığıyla ilgili net bir bilgi yok. Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu'nun kararıyla belirlenen yasaklı siteler 'guvenlinet.org' adresinden de kontrol edilebiliyor. Kullanıcıların oyları da sitelerin yasaklanmasında etkili oluyor.

Akademisyen ve aynı zamanda blogger olan A. Murat Eren ise, Twitter hesabında ilginç bir yasağı takipçileriyle paylaştı. Evrim Teorisi'ini ziyaretçileriyle paylaşan "evrimianlamak.org" sitesi Çocuk Profili altında yasaklı görünürken, bu teoriye karşı duran "evrimaldatmacasi.com" ise filtereye takılmış değil ve bu profil altında görüntülenebiliyor.

FİLTRE KALDIRILDI
Evrimle ilgili iki siteye uygulanan çiftestandart, konu basına yansıdıktan sonra kaldırıldı. Guvenlinet.org'a göre 'evrimianlamak' da 'evrimaldatmacasi' gibi çocuk profilinde görüntülenebiliyor.

 


  ETİKETLER:

  Seçim

  ,

  İnternet

  ,

  Twitter

  ,

  Çocuk

  ,

  Aile

  ,

  Blogger

  ,

  Karşı