Evrimi maymunla çürütme dersi!

Türkiye 'Kürt ve Ermeni açılımları'nı tartışırken, ders kitaplarındaki ayrımcı ifadeler hâlâ ciddi bir sorun.
UMAY AKTAŞ SALMAN


Sekinci sınıflarda okutulan ‘İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük’ kitabında Asala suikastlerinden ‘Ermeni terörü’ diye bahsediliyor. Bunun yanı sıra 5. sınıf Din Kültürü ve Ahlak bilgisi kitabında ise “Bir maymunun anlamlı bir eser yazabilmesi mümkün müdür?” gibi sorularla evrim teorisine göndermede bulunuluyor.
İlköğretimde okutulan 8. sınıf ‘İnkılap Tarihi ve Aatürkçülük’, 5. sınıflarda okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Sosyal Bilgiler ve Türkçe kitaplarını tarayan eski Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer’in ulaştığı bulgular çarpıcı. Dinçer, “Kitaplar ötekileştirici ve ırkcı öğelerle dolu. Evrim ile ilgili tartışmalar boyutunda bir kasıt olduğunu düşünüyorum. Din kitabına maymun resiminin konarak soru sorulması bilinçli bir şey. Ermeni meselesiyle ilgili bölümleri okuyan çocuk hâlâ Ermenileri ya da farklı kimlikleri düşman belleyebilir” diye konuşuyor. Dinçer’in kitaplarda ulaştığı bazı örnekler şöyle:
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 5. sınıf kitabının ‘Her Şeyi Yaratan Allah’tır’ ünitesinde, evrim teorisine atıf yapılarak, maymun fotoğrafıyla birlikte şu sorulara yer veriliyor: “Bir maymunun anlamlı bir eser yazabilmesi mümkün müdür? Maymun, düzenli bir tek cümleyi bile rastgele de olsa yazabilir mi? Tesadüfen bir tek cümle bile yazılamazken koskoca evren tesadüfen meydana gelebilir mi? Tartışınız.”
Aynı kitabın ‘Vatanımız ve Milletimizi Seviyoruz’ isimli 6. ünitesindeyse ödev olarak ‘Vatan sevgisi ile ilgili sloganlar’ belirlemeleri istenen öğrencilerden asker uğurlama törenlerine dair düşünceleri ve “Vatan borcu, namus borcu” sözünün niçin kullanıldığı soruluyor.
Bu yıl yenilenen ve ‘Ermeni Sorunu’ yerine ‘Türkiye-Ermeni İlişkileri’ başlığının kullanıldığı 8. sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük kitabının ‘Atatürk’ten sonra Türkiye’ başlıklı 7. ünitedesindeyse ‘Asala cinayetlerini Türkiye’ye taşıdı’, ‘Bu defa da Bulgaristan’da öldürdüler’ başlıklı haberlerin yer aldığı gazete kupürlerinin altında öğrencilere ‘Gazete haberleri size Ermeni terörü hakkında hangi ipuçlarını veriyor?’ sorusu yöneltiliyor.