EXPO 2020 oylaması için son 2 gün

EXPO 2020 oylaması için son 2 gün
EXPO 2020 oylaması için son 2 gün
İkinci kez EXPO'ya talip olan İzmir için büyük an geldi çattı. Süre ve katılım açısından dünyanın en büyük organizasyonu olarak kabul edilen EXPO'yu 2020 yılında düzenleyecek kent 27 Kasım Çarşamba Paris'te yapılacak oylama sonucunda belli olacak.
Haber: HAZAL POLAT / Arşivi

İSTANBUL - Daha iyi bir dünya için yeni yollar ve Herkes için sağlık temasıyla EXPO 2020’ye aday olan İzmir, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai, Rusya’nın Ekaterinburg ve Brezilya’nın Sao Paulo şehirleri ile yarışacak.
26 Kasım’da, EXPO 2020 İzmir heyeti Paris’e gidecek. Heyette, EXPO 2020 Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Başkanı, Vali Mustafa Toprak, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ise heyette olan isimler. 26 Kasım’da Paris’te, EXPO 2020 İzmir resepsiyonu verilecek. Resepsiyonda Sertab Erener konser verecek. Oylama günü gerçekleşecek kritik sunumu ise Defne Samyeli üstlenecek. Heyet üyeleri, 27 Kasım’da hem İzmir’in son sunumunu gerçekleştirecek, hem de oylamaya katılacak. Sunumların ardından saat 14.00'te oylama yapılacak. Oylamada Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) üyesi 167 ülke delegesi oy kullanacak. Oylama gününün akşamında ise Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) tarafından EXPO 2020'yi kazanan kentin şerefine bir kutlama resepsiyonu verilecek. 

EXPO 2020 İzmir’e neler kazandıracak 
İzmir’in EXPO 2020’yi kazanması halinde İzmir’e 35 milyon ziyaretçinin gelmesi bekleniyor. EXPO 2020’yi İzmir kazanırsa EXPO, 30 Nisan - 31 Ekim 2020 tarihleri arasında İnciraltı’nda gerçekleştirilecek ve 6 ay sürecek. İzmir’in en değerli ve en güzel yerlerinden biri olan İnciraltı toplam 690 hektarlık bir alan. Bu alanın, 71 hektarlık lagün dahil olmak üzere, 276 hektarı EXPO alanı olarak kullanılacak. Bu alan EXPO’dan sonra içinde modern sağlık tesislerinin de bulunacağı Avrupa ’nın en büyük şehir içi parkına dönüştürülecek. Ayrıca EXPO 2020, İzmir’i alt yapı yatırımlarında yıllarca ileriye taşıyacak. 2023’de bitirilmesi hedeflenen pek çok proje EXPO’ya hazırlanabilmek için çok daha erken bitirilecek. EXPO sürecinde yapılacak yatırımlar, yaratılacak yeni istihdam olanakları kentin ekonomik gücünü artıracak ve Gayri Safi Milli Hasıla’daki payını büyüterek İzmir’in refah düzeyini önemli ölçüde yükseltecek. Böylece İzmir’lilerin yaşam kalitesi yükselecek, gelişmiş ülkelerdeki yaşam standartları yakalanacak. Ayrıca 6 ay boyunca açık olacak sergiyi ziyaret etmesi beklenen milyonlarca kişinin gezip görebileceği, kentin tarihi semtleri ve değerlerinin renovasyonu hızlanacak.