Ey ruh geldinse biraz akıl fikir ver!..

"Sizin enerjinizi beğenmedim, negatif enerji yüklüsünüz," diye seslendi sarışın bir kadın, ruhsal âleme ilişkin kitaplar satan bir standın önünden geçerken...
Haber: ŞULE ÇİZMECİ / Arşivi

İSTANBUL - "Sizin enerjinizi beğenmedim, negatif enerji yüklüsünüz," diye seslendi sarışın bir kadın, ruhsal âleme ilişkin kitaplar satan bir standın önünden geçerken... Ve üsteledi: "Size enerji vermek isterim, ne sıkıntınız var?" Sinirlenerek, "Yok bir şeyim" dedim. Geçen cumartesi günü 'Parapsikoloji ile bilim arasında köprü kurmak' iddiasıyla gerçekleşen 1. Uluslararası Parapsikoloji Konferansı'na katılmak için Lütfi Kırdar Kongre Salonu'nundaydım. Yabancı profesörlerin 'spritüel brief'lerini dinlemek üzere görevlendirilmiştim. Sabah sabah bu kadının özelimle ilgili konuşması can sıkıcıydı. Ama bu kez yanındaki mavi gözlü genç bir adam başladı konuşmaya:
"Ailenizden biri hasta. O kadar üzülüyorsunuz ki çakralarınız kapalı, üzülmeyin, çünkü onun seçtiği kaderde bu hastalık vardı." Ama birden bu yorumla canevimden vurdu beni. Çünkü gerçekten de böyle bir sorunum vardı. "Medyum musunuz" soruma başıyla "Evet" yanıtını verdi. Sarışın kadının adı Ümran Akgöz, genç adamın ise Recep Çifter. İkisi de reiki eğitmeni.
Sponsor aranıyor
Salondaki standlar sayesinde ortalık panayıra dönmüştü. Bir standda ise büyük bir izdiham vardı: GDV adı verilen aura ölçen cihazın önünde uzun bir kuyruk oluşmuştu. GDV, bir çeşit elektronik hekim; 20 dolar karşılığında auranızın renkli haritasını çıkarıyor. Cihaz, 10 parmağınızın çevresindeki auranın fotoğrafını çekiyor, konferansın konuşmacılarından Dr. Konstantin Korotkov'un asistanı ise bu haritaya bakarak sağlık raporunuzu okuyor. Korotkov icadı olan bu cihaz sayesinde iki gün boyunca iyi para kırmış olmalı.
Konferans boyunca iyi iş yapan standlardan biri de Ruh ve Madde Yayınları'nın standıydı. İki günde ruhlara dair yazılmış ne kadar kitap varsa peynir-ekmek gibi satıldı. Oysa ev sahipliği yapan İnsanlığı Birleştiren Bilgiyi Yayma Vakfı ile Metapsişik Tetkikler ve İlmi Araştırmalar Derneği'nin (MTİA) bütçeleri açık vermişti. MTİA Başkanı Levent Kosova, sponsor bulamadıklarından yakındı; katılım ücretinin neden 120 YTL olduğu bu açıklama sayesinde anlaşıldı. Katılım ise umdukları kadar iyi değildi, 1500 kişilik salonda ancak 400 kişi vardı.
Kendilerini bilim dünyasına kabul ettirmek için çırpınan ruhsal âlemin profesör, doktor unvanlı sözcüleri, parapsikolojinin araştırma alanına giren konuları irdeledi iki gün boyunca. Düşünce okumak diye adlandırılan telepatiden, geleceği görme yetisi prekognisyona ve ölümden sonraki hayat ile bedensiz varlıklarla iletişime; tekrar bedenlenme olan reenkarnasyondan ruhsal şifaya kadar tarihi boyunca merak duyulan konular hep tartışıldı.
Sunumlardan sonra verilen molalarda meydan Türk şifacılara kaldı. Onlar, gazetecilerin dikkatini çekmek istercesine reiki yaptı. Burada öğrendik ki Türk şifacılar köşeyi dönmüş, vizite ücreti en az 100 dolardan başlıyormuş.
Konferansın ilk günü Dr. Gary E. Schwartz'ın tebliğine sıra gelene kadar salondaki hava oldukça sıkıcıydı; her biri mumyalar müzesinden fırlamış gibi duran yabancı konuşmacılar, çocukken babaannelerimizin anlattığı inler, cinler dünyasına bilimsel bir kılıf geçirdi. Ölümden sonra yaşamın var olduğunu gösteren 'bilimsel kanıtları' 'Öteâlem Deneyleri' adlı kitapta derleyen Dr. Schwartz'un insanda 'Acaba doğru olabilir mi?' duygusu veren örnekleri izleyicilerin epey ilgisini çekti.
İkinci günün ilk oturumu Dr. Jurgen Keil'in Tayland, Burma ve Türkiye'de sık rastlanan reenkarnasyon vakalarına ayrılmıştı. Jurgen, dokuz yaşındaki Antakyalı bir çocuğun, "Çengelköy'de antika meraklısı Ayşegül (Tecimer olmalı) adında bir kadının yalısına komşuydum. Ermeniydim. Rum karımın da karıştığı bir cinayete kurban giderek öldüm. Oğlum da bir kazada hayatını kaybetti" açıklamalarını önemseyip İstanbul'da hafiye gibi araştırma yapmış. Ancak ortaya somut bir şey çıkmamış.
Konferansta gözümün önünden gitmeyen portre ise yedi yaşlarındaki bir kız çocuğunu bebek arabasıyla gezdiren genç bir baba. Çocuk felci yüzünden kızı yürüyememiş. Çocuk cin gibi, her şeyi anlıyor ve acı çekiyor. Baba her yolu denemiş. Son umudu ise buradaki uzmanlardan bir yardım almakmış.
Ölümü en iyi o tanıyor
1. Uluslararası Parapsikoloji Konferansı'nın yıldızı ölüme yakın deneyimler alanında yaptığı araştırmalarla spritüel camiada ünlenen Amerikalı Dr. P. M. H Atwater'dı. Ölüme Yakın Deneyim Araştırmaları Birliği'nin eski başkan yardımcısı Atwater, bir tiyatrocu edasıyla bilimsel çalışmalarının sonuçlarını aktardı. Bugüne kadar ölümün kıyısından dönmüş, ölüm anında ışık tünelinden geçmiş, ölümün hoşluğunu tatmış 4 bin kişiyle tek tek konuşmuş. Deneklerinden 277'si ise sıfır ile altı yaş arasındaki çocuklar. Doktor Atwater, bu çocuklara ölümün kıyısındaki anlarda neler hissettiklerini sormuş ve o anı resmetmelerini istemiş. Salondaki barkovizyondan çocukların kısa süreli yaşadıkları bu ölüm halinde gördükleri cinleri, hortlakları, melekleri, ışık hüzmelerini, cennete açılan sarı kapıyı, çocukları cennet kapısında sevimli hayvanların karşılaması gibi pek çok olay izledik.
İrticaya 'ruhani' darbe
Parapsikoloji konferansının ilginç tipleri arasında ayrılmaz bir ikili vardı. Genç medyum Recep Çifter, "Hocam" diye takdim ettiği 85'lik medyum Erol Mutlu'nun yanından ayrılmıyordu. Türkiye'de ruhçuluğun yayılmasına ön- ayak olan Bedri Russelman'ın öğrencisi Erol bey o kadar çok ruhsal celseye katılmış ki. Yazar Moliere ve şair Lamartine ile sohbetlerini anlattı gururla. Dünyaya, ruhlarla iletişim kurmak vazifesiyle geldiğini düşünüyor. Felsefe hocalığı yaparken de öğrencilerini ruhlar âlemiyle tanıştırmış. En büyük övüncü Atatürkçü, laik bir medyum olmak. "Ruhçuluk sayesinde Türkiye'de irticanın yükselmesini önledik" derken gayet ciddiydi. Öğrencisi Recep bey ise kendisine çeşitli suretlerde görünen ruhlarla dokuz yaşındayken tanışmış."


    http://www.radikal.com.tr/7462507462500

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.