Ey Türk doktoru 'hospitalize' etme!

Doktorlarla hastaların aynı, hiç değilse benzer bir dilden konuşması için adım atıldı. Böylece hastalar 'hospitalize edilmeyecek', hastaneye kaldırılacak.

İZMİT - Doktorlarla hastaların aynı, hiç değilse benzer bir dilden konuşması için adım atıldı. Böylece hastalar 'hospitalize edilmeyecek', hastaneye kaldırılacak.
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Türkçe Tıp Dili Kurulu tıpta kullanılan yaklaşık 4 bin 600 terimin Türkçe karşılıklarını bularak taslak hazırladı. Çalışmaya öncülük eden Prof. Dr. Emin Sami Arısoy, "Amacımız hekimlik dilinde daha çok Türkçe kullanılması. Hekimler hastalarını hastaneye yatırırken 'hospitalize' ediyor. Oysa bu bir tıp terimi değil, tamamen İngilizcenin günlük kullanımında ve Türkçesi 'hastaneye yatırmak' olan bir sözcüktür. Ben hastama 'adolesan' yerine 'ergen' desem hastam bunu anlayacaktır" diye konuştu. Kılavuz taslağı bir aylık öneri bekleme süresinin ardından 1 Ocak'ta fakültenin internet sayfasından yayımlanacak. Kılavuzda bazı örnekler ise şöyle: Adult: Erişkin, Aljezik: Ağrılı, Aksidental: Rastlantısal, kaza sonucu, Agreve etmek: Şiddetlendirmek, Aplikasyon: Uygulama, Bimanuel: İkielle, çiftelle, Baypas: Köprüleme, aşırtma, yangeçit, yangeçiş, Demans: Bunama, Demarkasyon: Sınır, Defektif: Kusurlu, bozuk, eksik, Prematür: Erken doğan, Prospektüs: Tanıtmalık.


    http://www.radikal.com.tr/7629437629430

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.