Eyaletten korkmamalıyız...

Eyaletten korkmamalıyız...
Eyaletten korkmamalıyız...
Başbakan Erdoğan, "Gelişmiş ülkelerin hiçbirinde eyalet korkusu yoktur. Güçlü bir Türkiye asla eyalet sisteminden korkmamalıdır" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , PKK ’nın Türkiye dışına çekilmesinin ellerinde silahla olamayacağını, sürecin provokasyona çok açık olduğunu vurguladı. “Silahı bıraktıktan sonra da güvenlik güçlerimizin eli silahsız insana silah sıkması mümkün değil” diyen Başbakan Erdoğan, eyalet sistemi tartışmaları için ise “Güçlü bir Türkiye asla eyalet sisteminden korkmamalıdır” değerlendirmesinde bulundu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , dün akşam Kanal D ve CNN TÜRK tarafından ortak düzenlenen canlı yayına katılarak gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı.
Başbakan Erdoğan’ın verdiği mesajlarda ön plana çıkanlar şöyle:

Destek Doğu’da % 80 küsür 

Süreci başarılı değerlendiriyoruz, görüyoruz. Geçmişteki yanlışlar tekrarlanmazsa başarılı bir şekilde çıkacağız bu süreçten. Yaptırdığımız kamuoyu araştırmalarında da olumlu bir yaklaşım olduğunu, yüzde 58’lik bir kabul görüyoruz. Doğu Anadolu’da yüzde 77 kabul, Güneydoğu Anadolu’da yüzde 80 küsur bir yaklaşım var.

Genel af söz konusu değil 

Biz göreve geldiğimizde terör örgütünün başı malum nerede. O günden bu güne, gelinen nokta ortada. Ev hapsi falan filan asla söz konusu değildir. Al başkanlığı ver şunu, haşa... bunu söyleyen bir defa bizi iyi anlamamış. Zaman zaman da genel af falan deniyor, hayır.

Çekilme silahla olmaz 

Bu işi içerde dışarıda provoke etmek isteyen bazı mağfiller olabilir. İçeriden bizi nasıl provokede ederler bütün endişem o. Bütün tedbirlerimizi alacağız. Ben bir ifade kullanıyorum sık sık, ‘silahların bırakılması’ diyorum, çünkü bırakılmaması sıkıntı doğurabilir. Silahlı olan birisinin geçtiğini olur ya görmeleri halinde ‘bu silahlı olduğuna göre acaba’… Hukuki meseleler de çıkabilir. Bırak, silahsız olarak geçişini yap… İlgili mercilerimiz 1500-2000 gibi bir rakam telaffuz ediyor. Gidecek olan silahını nereye bırakırsa bıraksın, gömerse gömsün, mağarada o bizi ilgilendirmiyor, bırakıp gider. Çünkü aksi takdirde provokasyona bu iş çok açıktır. Ülkemiz sınırları geçilecekse silahı bırakmak suretiyle bu mümkün. Silahı bıraktıktan sonra da güvenlik güçlerimizin eli silahsız insana silah sıkması mümkün değil, böyle bir şey yapmaz.

Artık siyaset denmesi lazım 

Yasal düzenleme, zemin dendiği zaman bir defa hazırlanacak yasal zeminler anayasa hükümlerine aykırı olamaz. Bu işin muhatabı hükümettir. 30 yıl silahla uğraştınız, artık gelin bu işi siyasetle Parlamento’da yapın ve buradan ve bu ülkeden siyasi irade olarak güç kazanmak istiyorsanız burada kazanın.

7 bölgede 7 kişilik ‘âkil’ kadro 

Bu işin takvimi olmaz, kabineden arkadaşlarımız söylemişse yanlış söylemiş. Temennim 2013 içinde bitirmek… Ülkemizin 7 siyasi bölgesi var ve bu 7 bölgede 7 kişiden oluşan âkil insanlar kadromuz olacak ama bunlar belirleyici olmayacak, bunların bütün gayreti özellikle toplumsal algıyı oluşturmak, onu geliştirmek. Bölgelerdeki STK’larla sempozyum, paneller düzenlemek suretiyle böyle bir çalışma yürütecekler. Kamu Güvenliği Müsteşarlığı bu işin sekretaryasını yürütecek ve sonunda da bize getirdiği raporlarla hazırlayıp topluma deklare edeceğiz. Sınırı terk edenler, geçenlerle ilgili takip edecekler diye bir görev söz konusu değil.

Öcalan da artık olanları izliyor
(“Öcalan ne karşılığında ‘eylemsizlik’ dedi” sorusuna) Kendilerine 12 kanallı bir televizyon verdik, bir yerde hayata dahil ettik. Orada hem kendi takımını da izliyor, Türkiye’de ne oluyor bitiyor, çok daha yakından görüyor. Bir diğer konu jimnastik. Haftada üç gün. Her gün bir saat jimnastik yapma imkanı verelim, her gün yapsın. Arkadaşlarıyla görüşme, gün aşırı arkadaşlarıyla görüşmesini birer saat yapsın. Oradaki insan için yaşam koşullarının değiştirmesi çok farklı bir şey. Verdiğim verebileceğim şey budur. Daha fazla yetkim yok.

Eyalet sisteminden korkmamalı 

Dünyada gelişmiş güçlü ülkelere bakarsanız bunların hiçbirinde eyalet korkusu yoktur. Tam tersine eyalet yapılanmaları oluştuğu ülkelerde çok daha süratle kalkınmayı getirir ve demokraside özellikle siyasi rekabeti getirir. Kendi tarihimizde Osmanlı’da mesela Lazistan Eyaleti, Kürdistan Eyaleti var. Niye, Osmanlı güçlü, hiç çekinmeden rahatlıkla bunları vermiş. Osmanlı Kürdistan, Lazistan demiş bizim Kürdistan, Lazistan dememize gerek yok. Bizim nasıl bizim coğrafi bölgelerimiz var bu bölgeler sistemi içerisinde o olayı değerlendirebiliriz. Güçlü bir Türkiye asla eyalet sisteminden korkmamalıdır.


  http://www.radikal.com.tr/1127347112734720

  YORUMLAR
  (20 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sınırı çizersen kaybetmeyi de göze alırsın... - Ender205

  Bu ülke bölünmez bir bütündür... eyaletlere ayrılmaz.. Bizim coğrafyamız Avrupalı ülkeler ile aynı değildir... komşu olduğumuz toplumlar da Avrupalı ülkeler ile aynı değildir... Avrupai bir eyalet sistemini bu coğrafyada uygulamaya kalkmak belaya davetiyedir... Avrupada ülkelerin eyalet sistemine tolere edebilmesinin sebebi: Bu toplumların çoğu kuzen kültürlerdir, birbirlerine yakın diller (Germanic-latin) dil gurubunu konuşurlar. Ayrıca bunlar uygar toplumlardır. Bu esastan yola çıkarak. Kürtlerin kendi dil ve kültür gurubuna üye olmayan Türklerle beraber yaşamaktansa, kendi dillerinin değişik bir lehçesini konuşan İrana (Farsça) yakın hissetme olasığı daha yüksektir. Ayrıca, şunu çok iyi hatırlamak lazım.. Osmanlıyı yıkan, Avrupada Fransız ihtilalinden sonra orataya çıkan Milliyetçilik akımıdır. Kürt Milliyetçiliği Türkiyenin ''eyalet'' diye safça nitelendirdiği bölgelerin İrana birleşmeye çalışmasından başka bir şey olmayacaktır. Osmanlıyı bitiren Eyalet sistemidir ve tabi teknolojiyi izlememek yıkılışını daha da hızlandırmıştır. Bu eyaletler günün birinde Iranla ya da Kuzey Iraktaki kürt devletiyle birleşmek için kendi meclislerinde oy kullanırsa kimse hiç bir şey yapamaz... Eyalet sisteminin Türkiye için hiç bir mantıklı yanı yok.. Biz Kürt meselesini zaten 2000 senesinde Öcalanı yakaladıktan sonra halletmiştik... Son derece kuvvetli özel birliklere sahip bir orduya sahiptik o zaman... Mevcut hükümetin ''açılım'' adı altında yaptığım politikalar sayesinde, ordu özel birlikleri lağvedildi, birçok er şehit oldu ve bugün bunlara eyalet vereceğiz.. bravo..

  Eyalet sistemini begenmiyenler... - düsünür

  Roma imparatorlugu 1000 yil yari-otonom (özerk) bölgelerden olusuyordu. Farkli halklar ezilseydi bu kadar uzun ayakta kalmazdi. Bati avrupada (bir fransa harici) hemen tüm ülkeleri eyalet veya federal bis sekil yönetiliyor. Avrupa birligin kendisi bile bir devletler toplulugudur. Osmanlinin batmasini sorgulayanlar aslen en büyük basarisini ya bilmiyorlar veya unutmuslar. 600 yil dayanmasinin temel nedeni (romaya benzer gibi) eyalet/vilayet lerden olusup ve farkli kültürleri ezmemesidir. Farkli halklar ezilseydi bu kadar uzun ayakta kalmazdi. Batmasinin temel nedenleri, sanayi cagi kacirmasi, kötü yönetim, pesinden ekonomik sorunlar. Örnegin 1878 de osmanli, kibris adasini britanyaya para karsiligi satti. 1903 de almanlara bagdat tren hati boyunca yer alti zenginlikleri cikartma hakki devir etti. 1912 de musul/kerkük vilayetinde (bugün kuzeyirak-kürdistan) da petrol cikartmayi arupalilara birakti. Pesinden 1914 de kalan hisselerini ingiliz "Anglo-Persian Oil-Company" satti. Satti da satti. Ingilizlerde petrol icin tessekür etti pesinden önce 1917 de basra ve bagdad vilayetleri, en son da 1918 de musul vilayetini isgal etti ve kürtlere bomba yagdirdi. Yani batmasinin nedeni eyalet sistem degil, teknoloji ile yer alti kaynaklarin degerini bilmemesidir.

  Eyalet düşüncesi - ilbeg

  Dünya'da eyaletleri olan ülkeler vardır. Mesela Çin. Eyalet ile Federasyonu karıştırmamak lazım. Başbakan'ın Osmanlı'da vardı vs örneklemesinin temsiliyeti yoktur. Etnik yapıya vurgu yapan yarışmaların ayrışmaya olasılığı yüksektir. Anlaşılan, Başbakan Öcalan nezdinde Kürdlere böyle bir söz vermiş(ya da artık kime söz verildiyse).Konuşmalardan bu varsayım çıkartmak yanlış olmaz. Başbakan'nın açık hedefi 10 yıl içinde (7 adet olacak diyor) eyalete geçmektir. Tabii, toplumun genel korkularını kullanarak, sıtmaya razı ettirme düşüncesi de olabilir. 'Eyalet yaptırmayızdan sonra Özerklikten ötesi olmaz' a dönebilir. Etnik temelli yapılanma olmasa eyaletlere bölerek idare etmek elbette mümkün.Ekonomik ve sosyal olarak faydalı olabilir.Bir yandan böyle düşünüyorum ama çağı da atlamamak lazım. Birkaç yılda hızlı trenlerle Istanbul'dan Van'a 4,5 saatte varacağız. Entegrasyon hızlanacak. Gerek kalacak mı eyalete ? Emin değilim. Demokrasinin tüm kurallarıyle işler hale geldiği bir yöntemle bu konunun çözülmesi, eyalet, özerklik vs dışında, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi bana daha uygulanabilir bir yöntem olarak görünüyor.Sonrasına sonra bakmak lazım. Eyalet sistemi veya Federasyon olacaksa sınır ne olacak ? Cumhuriyetten sonraki ilk nüfus sayımı mı esas alınacak,şimdi ki mi? Zor ve sonu anlaşma olamazsa çok riskli konular.

  GENEL AF - seydiyorum

  Anayasal güvenceler saglanip, altyapisi olustulduktan sonra, sirasi geldiginde GENEL AF cikmalidir. Ancak bundan sonra Kürtler ve Türkler omuz omuza Canakkale Savasini verebilir. Sehidlerimizin kani yerde mi kalacak? Teröristler af mi edilecek?, Öcalan disari mi cikacak? Sorulari bizi yine basa döndürür (Savasa devam...). O zaman soru söyle de sorulabilir: Yillardir bizi öz vatanimizda parya gibi yasatanlar, besiktekinden mezardakine kadar toplu katliam yapanlar, zorla bize diski yedirenler,ceza evlerinde akil almadik iskenceleri yapanlar, karakol bahcesine sayisi bilinmedik adami gömenler... de mi affedilecek? Yillardir yasadikleri aci Kürtleri olgunlastirmis, sanirim bu sebeple ki onlar AFFETMEYE daha yakin. Belkide bu olgunluk sebebiyle ki, Bir Kürt dünyaya bedel, Ne mutlu Kürdüm diyene, En iyi Türk Ölü Türktür gibi zirvaliklari yüzyillardir agizlarindan duymadik (Internetteki bir kac extrem örnek genel yapiyi yansitmaz, o kadar ETKIYE bu TEPKi az bile). Eger hükümetin, -gizli veya acik- yol haritasinda GENEL AF yoksa, korkarim bu BARIS HAVASI fazla uzun sürmez ( PAMUK IPLIGINE BAGLI BARIS !!!), Biri maytap patlatsa bitti olay..... Sayin Basbakan zamaninda Esad'a verdigi YERINDE ögütleri kendisi tutacak mi acaba? ( Ele verir talkini kendi yer salkimi), yalniz bu salkim cok karin agritir ona göre..

  Dik durmak! - mhmtthr

  Devlet ve hukumete guven olmaz...Kurtler ne icin mucadele ediyorlarsa ve hangi degerler ugruna canlarini feda ettilerse, Kurt temsilcileri dimdik bunun arkasinda durmalilar. Oyle yuvarlak kelimelerle baris ve cozum gelmez. Ne isen o, ne istiyorsan acik acik soyleyeksin ki gercekten baris olsun cozum olsun. Yoksa kivirmalarla baris olmaz.

  YANLIŞA YANLIŞ DİYEMEMEK 2 - HARAYDIN

  Varsa yoksa ABD siyasi projelerinin en iyi proje olduğunu savunma. Özal yıllarca anlattı bunları kadife sesiyle herkes severdi ama toplumda karşılık bulmadı şimdi aynı şeyler sizin düşüncenizmiş gibi yine halka sunuluyor. Seçilmiş vali, eyalet, başkanlık sizin fikriniz değil ki, Özal'ın yıllarca anlattığı şimdi size de doğru gelen şeyler, ama gerçekten bu milleti dünyada ilk üçe sokacak proje mi, sıradan derebeylikler düzeyine indirecek bir yanlışlar dizisi mi bunu tarih gösterecek.

  YANLIŞA YANLIŞ DİYEMEMEK 1 - HARAYDIN

  Eyalet Osmanlıyı bitiren yanlıştı.Osmanlı bunun yanında iki büyük yanlışta eğitim ve üretimde yaptı. Sanayi devriminin dışında kaldı.Eğitimde tekke ve zaviyelerden yobaz,okullardan dinsiz yetiştirerek bunları birleştiremeyerek kendi sonunu hazırladı. Şimdi kalkınma eskiye göre iyi ama yapılabileceklere göre üretim yeteri kadar artırılamıyor döneminizde, üretim yeteri kadar desteklenemiyor çünkü kamu personel ve harcama olarak sürekli şişerek kaynakları tüketmeye devam ediyor, kaynaklar üretimde daha az kullanılıyor. Vergi üretim ve kazançla birlikte ona katlayacağına kazanç ikiye vergi ve cezalar dörde katlıyor. 30 adet imam hatip üniversitesi kurun, derslerin yüzde 60 Türkçe, yüzde 20 Arapça yüzde 15 İngilizce, yüzde 5 yaşayan dil olsun, 20 kız teknik üniversitesi kurun tüm öğrenci ve çalışanlar bayan olsun, 20 köyü kırsal belediye diye ve ilçe belediyelerini doğrudan il ve büyükşehir belediyelerine merkez belediye olarak bağlayın dendi, kırsal belediyeler birleştirme yerine kapatılarak kırsala son darbe vuruldu. Her kırsal belediyeye ve her ilçeye kız imam hatip açın okumayan kız kalmasın cahil ananın bakamadığı çocuk heba olmuş demektir dendi duyan yok. halkeğitim,sosyalyardımlaşma,diyanet vakfı ve özel ortak ve kursiyerlerin yüzde 20şer ortaklığı ile atelye okullar açılsın 4 saat çalışma 2 saat okulla herkes yüzde 25 lise yüzde 50 önlisans yüzde 25 lisans düzeyinde açık öğretimle eğitimini tamamlayıp aynı zamanda üretici olsun, bayanların SGK sını kamu ödesin zaten şimdi koca, baba ve yeşilkar fonundan ödeniyor dendi duyan yok.