Eyaletten korkmamalıyız...

Eyaletten korkmamalıyız...
Eyaletten korkmamalıyız...
Başbakan Erdoğan, "Gelişmiş ülkelerin hiçbirinde eyalet korkusu yoktur. Güçlü bir Türkiye asla eyalet sisteminden korkmamalıdır" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , PKK ’nın Türkiye dışına çekilmesinin ellerinde silahla olamayacağını, sürecin provokasyona çok açık olduğunu vurguladı. “Silahı bıraktıktan sonra da güvenlik güçlerimizin eli silahsız insana silah sıkması mümkün değil” diyen Başbakan Erdoğan, eyalet sistemi tartışmaları için ise “Güçlü bir Türkiye asla eyalet sisteminden korkmamalıdır” değerlendirmesinde bulundu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , dün akşam Kanal D ve CNN TÜRK tarafından ortak düzenlenen canlı yayına katılarak gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı.
Başbakan Erdoğan’ın verdiği mesajlarda ön plana çıkanlar şöyle:

Destek Doğu’da % 80 küsür 

Süreci başarılı değerlendiriyoruz, görüyoruz. Geçmişteki yanlışlar tekrarlanmazsa başarılı bir şekilde çıkacağız bu süreçten. Yaptırdığımız kamuoyu araştırmalarında da olumlu bir yaklaşım olduğunu, yüzde 58’lik bir kabul görüyoruz. Doğu Anadolu’da yüzde 77 kabul, Güneydoğu Anadolu’da yüzde 80 küsur bir yaklaşım var.

Genel af söz konusu değil 

Biz göreve geldiğimizde terör örgütünün başı malum nerede. O günden bu güne, gelinen nokta ortada. Ev hapsi falan filan asla söz konusu değildir. Al başkanlığı ver şunu, haşa... bunu söyleyen bir defa bizi iyi anlamamış. Zaman zaman da genel af falan deniyor, hayır.

Çekilme silahla olmaz 

Bu işi içerde dışarıda provoke etmek isteyen bazı mağfiller olabilir. İçeriden bizi nasıl provokede ederler bütün endişem o. Bütün tedbirlerimizi alacağız. Ben bir ifade kullanıyorum sık sık, ‘silahların bırakılması’ diyorum, çünkü bırakılmaması sıkıntı doğurabilir. Silahlı olan birisinin geçtiğini olur ya görmeleri halinde ‘bu silahlı olduğuna göre acaba’… Hukuki meseleler de çıkabilir. Bırak, silahsız olarak geçişini yap… İlgili mercilerimiz 1500-2000 gibi bir rakam telaffuz ediyor. Gidecek olan silahını nereye bırakırsa bıraksın, gömerse gömsün, mağarada o bizi ilgilendirmiyor, bırakıp gider. Çünkü aksi takdirde provokasyona bu iş çok açıktır. Ülkemiz sınırları geçilecekse silahı bırakmak suretiyle bu mümkün. Silahı bıraktıktan sonra da güvenlik güçlerimizin eli silahsız insana silah sıkması mümkün değil, böyle bir şey yapmaz.

Artık siyaset denmesi lazım 

Yasal düzenleme, zemin dendiği zaman bir defa hazırlanacak yasal zeminler anayasa hükümlerine aykırı olamaz. Bu işin muhatabı hükümettir. 30 yıl silahla uğraştınız, artık gelin bu işi siyasetle Parlamento’da yapın ve buradan ve bu ülkeden siyasi irade olarak güç kazanmak istiyorsanız burada kazanın.

7 bölgede 7 kişilik ‘âkil’ kadro 

Bu işin takvimi olmaz, kabineden arkadaşlarımız söylemişse yanlış söylemiş. Temennim 2013 içinde bitirmek… Ülkemizin 7 siyasi bölgesi var ve bu 7 bölgede 7 kişiden oluşan âkil insanlar kadromuz olacak ama bunlar belirleyici olmayacak, bunların bütün gayreti özellikle toplumsal algıyı oluşturmak, onu geliştirmek. Bölgelerdeki STK’larla sempozyum, paneller düzenlemek suretiyle böyle bir çalışma yürütecekler. Kamu Güvenliği Müsteşarlığı bu işin sekretaryasını yürütecek ve sonunda da bize getirdiği raporlarla hazırlayıp topluma deklare edeceğiz. Sınırı terk edenler, geçenlerle ilgili takip edecekler diye bir görev söz konusu değil.

Öcalan da artık olanları izliyor
(“Öcalan ne karşılığında ‘eylemsizlik’ dedi” sorusuna) Kendilerine 12 kanallı bir televizyon verdik, bir yerde hayata dahil ettik. Orada hem kendi takımını da izliyor, Türkiye’de ne oluyor bitiyor, çok daha yakından görüyor. Bir diğer konu jimnastik. Haftada üç gün. Her gün bir saat jimnastik yapma imkanı verelim, her gün yapsın. Arkadaşlarıyla görüşme, gün aşırı arkadaşlarıyla görüşmesini birer saat yapsın. Oradaki insan için yaşam koşullarının değiştirmesi çok farklı bir şey. Verdiğim verebileceğim şey budur. Daha fazla yetkim yok.

Eyalet sisteminden korkmamalı 

Dünyada gelişmiş güçlü ülkelere bakarsanız bunların hiçbirinde eyalet korkusu yoktur. Tam tersine eyalet yapılanmaları oluştuğu ülkelerde çok daha süratle kalkınmayı getirir ve demokraside özellikle siyasi rekabeti getirir. Kendi tarihimizde Osmanlı’da mesela Lazistan Eyaleti, Kürdistan Eyaleti var. Niye, Osmanlı güçlü, hiç çekinmeden rahatlıkla bunları vermiş. Osmanlı Kürdistan, Lazistan demiş bizim Kürdistan, Lazistan dememize gerek yok. Bizim nasıl bizim coğrafi bölgelerimiz var bu bölgeler sistemi içerisinde o olayı değerlendirebiliriz. Güçlü bir Türkiye asla eyalet sisteminden korkmamalıdır.