Eylem iddiaları havada uçuştu!

BURSA - Türkiye-Ermenistan maçı öncesinde Bursa ‘planörlü eylem’ söylentiyle çalkalandı. Dün bazı gazetelere de yansıyan iddiaya göre ülkücü bir grubun maçın oynandığı Atatürk Stadı’na karşılaşma sürerken planörle inip Azerbaycan bayrağı açması son anda önlenmişti. Ancak planörün nasıl elde edildiği bir yana, onu çekecek özel bir uçak olmadan eylemin üstelik gece nasıl yapılacağı soruları yanıt beklerken Bursa Valisi Şehabettin Harput’la İl Emniyet Müdürlüğü’nün açıklamaları kafaları iyice karıştırdı. 
Konuya ilişkin dün sabah bir açıklama yapan Vali Harput, kendilerine ‘Genç Atsızlar’ adını veren bir gruba mensup dört kişinin, Azerbaycan bayraklarıyla şov yapmak ve dünyaya mesaj vermek amacıyla planörle maç esnasında stada inme teşebbüsünde bulunduklarını söyledi. Harput şunları anlattı: “İstihbarat ekiplerinin takibi sonunda, böyle bir şey bilgisi alınınca arkadaşlar bunu takip ettiler. Hazırladıkları planörle ve bu konuyla ilgili diğer dokümanlarla birlikte tam böyle bir şeye tevessül etmeden almak suretiyle bu olayın önüne geçmiş oldular. Zanlılardan biri, daha önce planör kursu gördüğünü ifade etmiş”
Vali Harput’tan bir süre açıklama yapan Bursa İl Emniyet Müdürlüğü ise farklı şeyler söylüyordu. Buna göre Bursa Emniyet Müdürlüğü’ne, dört kişinin radyo-kontrollü bir model uçağı maç sırasında Azerbaycan bayrağıyla Atatürk Stadı üzerinde uçuracağı ihbarını almıştı. Bunun üzerine polisler kendilerine ‘Genç Atsızlar’ adını veren dört kişiyi yakaladı. Şüphelilerin hazırladıkları model uçağa da el konuldu. Emniyet Müdürlüğü’nden gelen bilginin ajanslara düşmesinin ardından ikinci bir açıklama yapan Vali Harput, Planörle değil, model uçakla eylem yapılacaktı” dedi. Zanlılarsa akşam saatlerinde serbest bırakıldı. (dha, aa)