@ismailsaymaz

'Eylem ihtimali'nden 'direnme' davası çıktı

'Eylem ihtimali'nden 'direnme' davası çıktı
'Eylem ihtimali'nden 'direnme' davası çıktı
İzmir Enternasyonal Fuarı'nda, stant gezen siyasileri protesto edecekleri ihtimali üzerine gözaltına alınan ve bu sırada darp edilen altı gence, bir de "polise direnme" suçundan dava açıldı
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İzmir Enternasyonal Fuarı’nda, stant gezen siyasileri protesto edecekleri ihtimali üzerine gözaltına alınan ve bu sırada darp edilen altı gence, bir de “polise direnme” suçundan dava açıldı. Polisin hazırladığı tutanakta, “eylemlerini önlelemek amacıyla ve şüphe” üzerine işlem yapıldığı ve gençlerin gözaltı sırasında kendilerini “sağa sola vurduğu” iddia edilmişti.
İzmir’de, geçen 29 Ağustos’ta Enternasyonal Fuar’ın açılış gününde, içeride siyasiler stantları gezdikleri sırada polis, 1 No’lu hol girişi önünde bekleyen, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) üyesi Onur Kılıç, Sadettin Murat, Fevzi Çetin, Savaş Murat, Arman Hekimoğlu ve Mert Destan Pala “eylem yapacakları” kuşkusu üzerine durduruldu. Polisin hazırladığı tutanağa göre altı kişiden, “sloganlarla protestoları eylemlerini önlemek amacıyla” ve “durumlarından şüphelenilmesi” üzerine kimliklerini göstermeleri istendi. Tutanağa göre altı kişi, “Kahrolsun AKP diktatörlüğü” diye slogan attı. Tutanağa göre polis, “vatandaşların etrafta toplanması üzerine güvenlik sebebiyle, hem de şahısların güvenliğini sağlamak” için altı kişiyi “refakate” almak istedi. Fakat altı kişi, polis aracına binmemek için “kendilerini sağa sola” vurdu. Daha sonra polis, bir de suç duyurusunda bulundu. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, polisin tutanağı uyarınca altı kişi hakkında “birden fazla kişi ile birlikte görevi yaptırmamak için direnme” suçundan dava açtı.