Eylem sözünün üzerine geldi!

Rektörü değişen İstanbul Üniversitesi, bu yıl 'sade' bir törenle açılırken, öğrenciler 'protesto geleneğini' bozmadı. Beyazıt Kampüsü'nde Rektörvekili Prof. Dr. Tankut Centel...

İSTANBUL - Rektörü değişen İstanbul Üniversitesi, bu yıl 'sade' bir törenle açılırken, öğrenciler 'protesto geleneğini' bozmadı. Beyazıt Kampüsü'nde Rektörvekili Prof. Dr. Tankut Centel, Atatürk Anıtı'na çelenk koydu, İstiklal Marşı okundu.
Kısa bir konuşma yapan Centel, neden daha gösterişli bir tören yapılmadığı sorusu üzerine "Atanışımdaki temel misyon, kamu hizmetinin sürdürülmesidir. Böyle bir ufak etkinlik bunu göstermekte yeterlidir" yanıtını verdi. Centel tam, "Bu yıl protesto olmaması döneminizin farklılığı mı?" sorusuna, "Öğrencilerimize güvenimiz tam. Ama teröre ve diğer eylemlere alet olan öğrencilerimize yapacak bir şeyimiz yok" yanıtı verirken, 'Rektör gitsin, YÖK sistemi değişsin' afişi taşıyan bir grup öğrenci, 'Rektör yetmez, YÖK de gitsin' sloganı atmaya başladı.
Centel şöyle devam etti: "Bundan rahatsızlık duymuyorum, Yasal sınırlar içinde gösterileri tolere ederiz. Yeter ki teröre ve anarşiye bulaşmasınlar." Centel'in 'müdahale edilmeyecek' dediği eylemci öğrenciler, bir süre sonra dağıldı. Giriş kapısında da bir grup, 'türban yasağını' protesto etti.