'Eylem timi aramıyoruz'

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er, Kaide üyesi oldukları iddiasıyla tutuklanan Luai Sakra ve Hamed Obysi'nin, yakalanmamış olsalardı eylemlerinden sonra Avrupa'da komşu bir ülkeye geçmeyi planladıklarını tespit ettiklerini açıkladı.

ANKARA - Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er, Kaide üyesi oldukları iddiasıyla tutuklanan Luai Sakra ve Hamed Obysi'nin, yakalanmamış olsalardı eylemlerinden sonra Avrupa'da komşu bir ülkeye geçmeyi planladıklarını tespit ettiklerini açıkladı. Er, "Kendilerine bilgi verildi" dediği ülkeyi açıklamadı, ancak o ülkenin Yunanistan olduğu öğrenildi. Dışarıda aranan eylem timleri olduğu iddialarını yalanlayan Er, İstanbu'daki Kaide saldırılarının sorumluları için Irak'a 29 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında bir heyet gittiğini söyledi.
Er, dün düzenlediği haftalık basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Er dışarıda Kaideci olduğu iddialarını yanıtlarken şöyle konuştu: "4 Ağustos 2005'te Antalya'da bir apartman dairesinde yangın çıktı. Yangın sonrası ekipler inceleme başlattı. Bu çalışma sonucunda evdeki iki kişi olayın üzerinden 72 saat geçmeden Türk güvenlik güçlerinin çalışmaları sonucunda yakalandı." Ele geçen bilgiler ve yakalanan şahısların beyanları doğrultusunda elde edilen bilgilerin bazı dost ve müttefik ülkelerin istihbarat birimleriyle paylaşıldığını belirten Er, "Yalnız bu operasyon, sadece ve sadece Türk istihbarat birimlerinin müşterek çalışmasıyla yapılan bir operasyondur" dedi.
Er, bu kişilerin yakalanmamış olsalardı eylemlerinden sonra Avrupa'da komşu bir ülkeye geçmeyi planladıklarını ifade ederek, Türk polisinin çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Er, "Hangi ülkeye geçeceklerdi?" sorusuna, "O ülkeyi söylemek istemiyorum ama o ülkeye bu bilgi ulaştırıldı" yanıtını verirken, söz konusu ülkenin Yunanistan olduğu öğrenildi.


    http://www.radikal.com.tr/7546027546020

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.