@ismailsaymaz

Eylem yapan öğrenciye yasak geldi

Milli Eğitim genelgesi: Eğitimin aksamaması ve PKK'nın istediği infial ortamına katkı sağlanmaması için öğrenci ve personel gösterilere katılmasın.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Terör karşıtı eylemlerde formalı öğrencilerin sokaklara çıkması iki eğitim sendikasını birbirine düşürdü. Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaattin Dinçer'se öğrencileri eyleme yönlendirdini öne sürdüğü Türk-Eğitim-Sen'i Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e şikâyet etti.
Bakan Çelik de dün konuyla ilgili bir genelge yayımladı. Genelgede "Eğitim-öğretimin aksatılmaması, öğrencilerin istenmeyen bazı durumlarla karşılaşmaması ve zarar görmemesi, terör örgütünün kamuoyunda yaratmayı
amaçladığı tedirginlik ve infial ortamına katkı sağlanmaması bakımından, söz konusu gösteri, toplantı ve yürüyüşlere yönetici, öğretmen, öğrenci ve diğer personelin katılmasına kesinlikle izin verilmeyecektir" denildi.
Hakkâri'de, 12 askerin şehit olduğu çatışma sonrası tüm yurtta başlayan protesto eylemlerinde dikkati çeken en büyük topluluk, öğrencilerdi. Ders saatlerinde okulda olması gereken liseliler, okul formalarını giyinmiş halde eylemlere katıldı, yürüyüşler yaptı, çoğunluğu 'bozkurt' işaretleriyle sloganlar attı. Bu eylemlerin organize gözükmesi de 'milliyetçi' görüşteki öğretmenlerin üye olduğu Türk-Eğitim-Sen'i akla getirdi.
'En büyük eğitim, cenaze!'
Sendikanın İstanbul Bölge Başkanı Bostan'ın önceki günkü yazılı açıklaması da bağlantı iddiasını güçlendiriyor. Açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı'nın genelgeyle şehit cenazelerinin olduğu kentlerde, aynı gün derse gelmeyen öğrencilerin tespit edilmesini istediğini vurgulanarak, şöyle deniyor: "Çocuklarımızın ülkemizde nelerin olup bittiğini, kendi akranları olan şehit çocuklarının çektiği acıyı ve ıstırabı bire bir görmeleri, onlarla aynı duyguları yaşamaları ve paylaşmalarından büyük bir eğitim olabilir mi?"
Türk-Eğitim-Sen ayrıca, 22 Ekim'de ülke çapında, mesaiden önce şehitler için saygı duruşunda bulunup Fatiha okudu. Ayrıca 29 Ekim'e kadar Türk bayraklı kokartla derse girme ve bir ders bu konuyu işleme kararı aldı. Ve yine sendikalı kadınlar askere alınmak için başvuruda bulundu. Sendika Genel Başkanı Şuayip Özcan, öğrencilerin eyleme katılmasıyla ilgileri olmadığını belirterek şöyle dedi: "Çocukların ülkedeki genel hava ve aile içindeki konuşmaların etkisiyle sokağa çıktığını zannediyorum. Bizim çocuklara yönelik tutumumuz yok."
Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaattin Dinçer ise karşıt sendikaya üye öğretmenler ve yöneticilerin öğrencileri bu eylemlere kanalize ettiklerini ya da göz yumduklarını iddia ediyor. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e önceki gün bu konuda şikâyette bulunan Dinçer, şöyle konuştu: "İlkokul öğrencileri bile kullanılıyor. Siyasal amaçlarına rant sağlamak için çocuklar teşvik edilip sokağa çıkarılıyor. Okullarda öğrenciler kamplaştırılırsa farklı öğrencilerin bir arada eğitim yapması nasıl sağlanacak? Yarın farklı görüşteki öğretmenlerin linç edilmeyeceği güvencesini kim verebilir?"