Eylemci işçilere şafak operasyonu

Eylemci işçilere şafak operasyonu
Eylemci işçilere şafak operasyonu
İzmir'de, Karşıyaka Belediyesi'nce sözleşmeleri yenilenmeyerek, belediye şirketi olan KENT A.Ş.'den çıkartılan ve 55 gündür Örnekköy Şantiyesi'nde eylem yapan 276 işçi, çevik kuvvet ekiplerinin şafak operasyonuyla dışarıya çıkartıldıAlanı barikatlar ile kapatan güvenlik güçleri ile araçların dışarı çıkmasını engellemeye çalışan işçiler arasında arbede yaşandı. Direnen işçiler, eylemlerine son vermeyeceklerini söyledi.
Karşıyaka Belediyesi'nde çalışırken, yeni ilçe Bayraklı'nın kurulmasıyla yaşanan bölünmenin ardından sözleşmeleri yenilenmeyerek işten çıkartılan ve belediyeye ait Örnekköy Şantiyesi'nde 55 gündür aileleriyle birlikte eylem yapan 276 Kent A.Ş. işçisi, çok sayıda çevik kuvvet ekibinin müdahalesi ile şantiye alanından çıkartıldı. Sabah 05.00 sıralarında şantiyeye gelen ekipler 4 minibüs, 3 midibüs, 1 otobüs ve 3 panzer ile alanı kuşattı. Şantiyede yatıp kalkan işçileri ve ailelerini dışarı çıkartan polis ekipleri, alanın önünü barikatlar ile kapattı. Çevik kuvvet ekiplerinin şafak operasyonu ile kendilerini dışarıda bulan işçiler, şantiye alanının karşısında toplandı. Eylemlerin başından itibaren, Kent A.Ş. araçlarının ve belediyeye ait çöp kamyonlarının şantiyeden dışarı çıkmasını engelleyen işçiler, bu tutumlarının, güvenlik güçlerinin müdahalesine rağmen devam edeceğini bildirdi. İşçiler ve aileleri, şantiye önünde kurdukları çadırlarda günboyu bekledi. Gergin bekleyiş sırasında CHP'li Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ve CHP İl yönetimi aleyhinde sloganlar atıldı.

MİNİBÜSÜ ÇIKARTMADILAR
Öğlen saatlerinde şantiyeden dışarı çıkarılmak istenen Kent A.Ş.'ye ait minibüs, gerilimi bir anda tırmandırdı. Aracın çıkışına izin vermek istemeyen işçiler ve aileleri şantiye kapısına yöneldi. Önlem alan çevik kuvvet ekipleri kalkanlar ile eylemcilere karşı koydu. Güvenlik güçleri ile onlara karşı koyan kalabalık grup arasında arbede yaşandı. Direnen işçilerden bazıları gömleklerini yırtarak tepki gösterdi. Çocukların da arasında kaldığı arbede sırasında işçilerden birkaçı baygınlık geçirdi. Olaylar üzerine dışarı çıkmak isteyen resmi plakalı araç geri çekildi. Barikatların önünde bir süre oturma eylemi yapan işçiler de güvenlik güçlerinin geri çekilmesi ile birlikte eylem yaptıkları yere geri döndü. Olaylar sırasında çevik kuvvet ekipleri cop ya da göz yaşartıcı gaz kullanmadı.
Sendika sözcüsü Cenan Ünal, amaçlarının işlerine geri dönmek olduğunu belirterek, “Bu yapılan müdahale bizi eylemrimizden alıkoymaz. Biz aynı kararlılıkla eylemlerimizi sürdüreceğiz. Tüm metropol ilçelerde bu sosyal cinayetin boyutlarını İzmirliler'le paylaşacağız. İşçiye yapılan bu zulüm Hitler ve Mussolini yönetimlerini andırmaktadır. Sorumlular hesap verecek” diye konuştu. (dha)