Eylemci polise beraat

İstanbul'da 12 Aralık 2000'de iki arkadaşlarının silahlı saldırı sonucu öldürülmelerini protesto etmek için olayın ertesi günü Adana'da yürüyüş yapan Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevli 21 polis memuru, delil yetersizliğinden beraat etti

ADANA - İstanbul'da 12 Aralık 2000'de iki arkadaşlarının silahlı saldırı sonucu öldürülmelerini protesto etmek için olayın ertesi günü Adana'da yürüyüş yapan Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevli 21 polis memuru, delil yetersizliğinden beraat etti.
Adana 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz yargılanan dördü kadın 21 polis memurundan 16'sı katıldı. Önceki savunmalarını tekrarlayan sanıklar, yaşadıkları üzüntüyle bir anlık kararla yürüdüklerini söyledi. Hiç kimsenin kendilerine yürümeleri için emir vermediğini belirten polis memurları, "Bizi kimse yönlendirmedi. Bir anda gelişen olay" diye konuştu.
Savcı da mütalaasında, 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yasası'na muhalefet' suçunun olmadığını, bu konuda delil bulunmadığını belirterek polislerin beraatini istedi. Mahkeme başkanı da, yeterli delil olmadığı, suçun kendiliğinden oluştuğunu belirterek, yargılanan 21 polis memuru hakkında beraat kararı verdi.
Adana'da yaklaşık 300 polise soruşturma açılmıştı.


    ETİKETLER:

    Adana

    ,

    İstanbul