Eylemcilere yardım eden doktorlara hapis cezası geliyor

Eylemcilere yardım eden doktorlara hapis cezası geliyor
Eylemcilere yardım eden doktorlara hapis cezası geliyor
Sağlık Bakanlığı hazırladığı torba tasarıya "ruhsatsız sağlık hizmeti veren hekimlere 1 ila 3 yıl hapis cezası" öngören bir madde ekleyince sağlık örgütleri ayağa kalktı. Türk Tabipler Birliği'ne göre yasa bir 'Gezi Parkı düzenlemesi' ve bu tür eylemlerde yardım edilmesin diye hazırlanıyor.

Meclis gündeminde bulunan Sağlık Torba Yasa Tasarısı, sadece Türkleri değil, dünya hekimlerini de ayağa kaldırdı. Bütün sağlık hizmetlerinin Sağlık Bakanlığı kontrolüne alan ve ruhsatsız sağlık hizmeti veren hekimlere 1 ila 3 yıl hapis cezası ile 20 bin güne kadar para cezası öngören tasarı maddesine dünyanın dört bir yanından hekim ve insan hakları örgütleri karşı çıktı.

Hürriyet gazetesinden Aysel Alp’in haberine göre uluslar arası örgütler, Sağlık Bakanı ve TBMM Başkanına mektup yazarak, “Bu madde yasalaşırsa, herhangi bir gösteri sırasında resmi ambulans bulunması, ehil ve bağımsız hekimlerin acil tıbbi hizmet vermelerini engelleyici bir gerekçe sayılacağı gibi, ihtiyacı olanlara Tıp Etiği gereği acil yardım sağlayanlar da kovuşturmaya maruz kalacaklardır” dediler.

GÖSTERİCİLERE MÜDAHALE EDEN HEKİME 2 MİLYON PARA CEZASI
TBMM gündeminde yer alan Sağlık Torba Kanun Tasarısı’nın 33. Maddesinde 'acil sağlık hizmeti ulaşıncaya kadar' düzeltmesi bile uluslararası sağlık ve insan hakları örgütlerinin tepkisini dindirmedi.

Tasarının 33. maddesi, “Sağlık hizmeti sunumu ile ilgili tüm ve işlemler Sağlık Bakanlığınca denetlenir. Olağanüstü durumlarda mesleğini icraya yetkili kişilerce acil sağlık hizmeti ulaşana kadar verilecek olan sağlık hizmeti hariç, ruhsatsız olarak sağlık hizmeti sunan veya yetkisiz kişilerce sağlık hizmeti verdirenler, bir yıldan üç yıla kadar hapis ve yirmi bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır” hükmünü içeriyor.

Dünya Tabipler Birliği, İnsan Hakları İçin Hekimler, İngiliz Tabip Odası, Alman Tabip Odası, Avrupalı Hekimler Daimi Komitesi yöneticileri, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e 19 Kasım tarihli bir mektup gönderdiler.

Türkiye ’de acil durum sağlık hizmetleri verilmesini suç sayacak 33. maddenin tamamen tasarıdan çıkarılmasını isteyen örgütlerin mektubunda özetle şu ifadeler yer aldı:

"Böyle bir düzenleme vasıflı sağlık meslek mensuplarının mesleklerini bağımsız biçimde yapmalarını tüm Türkiye’de suç haline getirecek ve sağlık bakanlığı’na Türkiye’deki sağlıkla ilgili uygulamalar üzerinde eşi görülmemiş bir denetim yetkisi verecektir. Ayrıca, acil durumlarda tıbbi bakıma ilişkin uluslararası standartlar ulaşımın varlığını ya da yokluğunu değil tıbbi ihtiyacı esas alır. Yasa tasarısındaki 33. Maddeye göre, herhangi bir gösteri sırasında resmi ambulans bulunması, ehil ve bağımsız hekimlerin acil tıbbi hizmet vermelerini engelleyici bir gerekçe sayılacağı gibi, ihtiyacı olanlara Uluslararası Tıbbi Etik Kodu gereği acil yardım sağlayanlar da kovuşturmaya maruz kalacaklardır."

3 YIL HAPİS, 2 MİLYON LİRA CEZA
Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Bayazıt İlhan, bunun Gezi Parkı düzenlemesi olduğunu ileri sürerken, hekimlere bu tür durumlarda ‘müdahale etme, edersen seni hem hapis hem de para cezası ile cezalandırırım’ denildiğini söyledi. 3 yıla kadar hapis cezası verileceği gibi hakimin takdirine göre de 20 bin güne kadar adli para cezası verilmesini içeren bu hükmün, korkutmak ve sindirmek amacı taşıdığını belirten İlhan, “İdari para cezası, hakimin takdirine göre günlük 20 ila 100 lira arasında değişiyor. 100 liraya takdir ederse, 20 bin günlük cezanın bedeli 2 milyon lira oluyor. Bir hekim bunu nasıl ödesin” diye sordu.

İlhan, Gezi Olayları sırasında yaralanan yurttaşlara acil yardım hizmetleri sunan hekimler, sağlık çalışanları ile Türk Tabipleri Birliği ve tabip odalarına yönelik baskıların yapıldığını dönemde gündeme gelen tasarının, mesleğini hiçbir çıkar gözetmeden insanlık yararına uygulamak isteyen hekimleri, toplumsal olaylar, deprem, sel gibi olağan dışı durumlarda yurttaşların yardımına koşan sağlık çalışanlarını tehdit ettiğini savundu.


  http://www.radikal.com.tr/1163556116355618

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tıp Etiğinden Haberin Var mı AKP - Hasan Çimen

  Bir sözünün içinde anlam olsun. Basiret olsun. ne yapsanız ya insanlıkla çelişiyor. Yada insanlıkla direk ilişkili başka kavramlarla. Sizin eylemcilere yardım eden doktorları cezalandıran zihniyetiniz savaşta olsak düşmana de yapar bunu tasavvur edemiyorum. Ayrıca savaş denen durumun bile içinde bile bazı ahlak kuralları var. Tamam ne kadar uygulanıyor tartışılır. Ahlak denem şeyi bacak aralarında arıyan zihniyetten başka nasıl davranışlar beklenirki. AKP o eylemciler yaralı onlar buranın vatandaşı kendi vatandaşına yardın edince bir doktor nasıl cezalandırılır. Kaldı ki buranın vatandaşı olmasınada gerek yok yaralı insana yardım edilir. Ama size çok teşekkür ediyorum bu saçmalamalarınızla kendinizi iktidardan edeceksiniz. İktidarda gittimi doktor arayacağınız zamanlarınızın çok olacağını düşünüyorum. Küstürmeyin doktorları kendinize belki sizede lazım olur birgün. Hayat bu ne olacağı belli olmaz. Sizi sevgisinden yaralamak isteyen çok insan var unutmayın...

  çapulcuyum! - obendervis

  Yuh diyorum cidden şiddetle yuh yuh ve yuh! Başka işiniz yok mu hükümet sizin. Doktorların ne günahı suçu var. Onlar her daima zor durumda olanın yanında değil mi? Yardım etmek zorunda. Doktor bu adı üstünde doktor!!! Eylemciler ise hakkı ile orda eylemini yaptılar. helal olsun. sadece 1 ağaç adına değil bütün nefretlerini bütün haksıza uğradıklarını kusmak için o eylemler. ve git bir yurtdışına adamlar 1 agacı kesmemek için neler yapıyorlar. Ağacın üstünden yol geçiriyorlar sırf zarar gelmesin diye. Peki neden sen!. Doymadın mı. Gözün Doysun artık. Neye saldıracağını bile artık bilmiyor bu devlet...

  Gezi adami çarptimi ne yapacagini bilemesin. Böylesi saçma sapan kararlara imza atarsin. - ercan02

  Adamlar o kadar agresiflesmiski baksaniza kargalari bile güldürecek kararlara imza atiyorlar.

  Artık yeter - vanil

  Artık yeter gerçekten.Hükumetin bu kompleksinin ve gereksiz intikam çabalarına girmesinin suyu çıktı.İyice cahil , çirkef , hırslı ve pis oynayan bir kontrolsüz güç var ülkenin başında.Mimarlar odasının tüm yetkilerini cahilce elinden alan zevksiz belediyeci , rantçı zihniyet müteahhitle mimarı bir zannetti.Şimdi de yine kompleks yapıp dünya aleme rezil ediyor kendini de bizi de.Bu tasarladıkları saçmalığın nelere yol açabileceğini,acil durumlarda bir hekimin hareketsizliğinin neye mal olabileceğini düşünemeyecek kadar hırslı,zavallı ve cahiller.PES ARTIK!

  ... - fısıltı

  bu hükümet kendi sınırlarındakilerin yetmemiş gibi hipokrat'ın kemiklerini sızlattı bu sefer. onların yasaklamasıyla olsaydı bizim küçük esnaf bakkal amca saat ondan sonra alkollü içki satmazdı. o bu yasağı es geçiyorsa doktorlar takla ata ata es geçer. savaş esnasında yaralı düşmana bile müdahale edebiliyorken bizim faşo ağaya bakın hele. ağanın dediği olurdu eskiden. ama çok eskiden

  nazi zihniyenitini andiran yasa - gunesincocuklari

  tip irk cins din sosyal statutu ayird etmeden tum insanlara esit olcude tibbi yardimi ongorur bunu politik nedenlerle kisitlamaya kalkmak ancak nazi veya stalin zihniyetini ornek alan kafalarin eseridir BU zihniyete simdi dur demekseksek yarin herkes için cok gec olacaktir.Hayatta her sey para degildir bu hukumeti cagdisi zihniyetine oy sandiginda tepki vermek demokratik bir gorevdir

  İnsanlığa yasak - Abbas Yolcu

  Bunlar, hayatta olsaydı rahmetli Hipokrat'ı bile soruştururlardı. Bütün bu saçmalıklar insanın sinirini bozuyor.