Eylemcilerin suçu büyük: Erken iftar

Eylemcilerin suçu büyük: Erken iftar
Eylemcilerin suçu büyük: Erken iftar
Anadolu Ajansı'nın Ankara polisine dayanarak verdiği habere göre, Gezi Direnişi görüntülerini dikkatle inceleyen Emniyet, suç listesine erken iftar açmayı ve elde bira şişesiyle İstiklal Marşı okumayı da ekledi. Böylece erken iftar açmak da suç oldu

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın Gezi Parkı eylemcilerine yönelik en sık işlediği “Camide bira içtiler” suçlamasının ardından bu kez de “alkollü İstiklal Marşı” suçlaması ortaya atıldı. Anadolu Ajansı (AA) tarafından servis edilen habere göre, “Görüntülere dikkatle bakan” Emniyet güçleri Ankara’da eylemcilerin “İstiklal Marşı’nı ellerinde içki şişeleriyle söylediklerini” ayrıca “Sözde iftar sofrasında ezandan 17 dakika önce yemek yediklerini” belirledi.

 

Ankara polisi 'Gezi suçluları'nı açıkladı: Herkes!

 

Cumhuriyet gazetesinin haberi şöyle: AA’nın haberine göre Ankara’daki Gezi Parkı eylemleriyle ilgili Emniyet tarafından yapılan incelemelerde, “görülmeyen detaylar” ortaya çıkarıldı. Emniyet güçlerinin inceledikleri Ankara’daki eylemlere ait görüntülerde tüm Gezi Parkı eylemcilerine yönelik suçlama konusu olan “vatandaşlara saldırıp yolu trafiğe kapatma, güvenlik güçlerine saldırma, barikat kurup ateş yakarak Akrep adı verilen çevik kuvvet araçlarına molotofkokteyli atma, banka şubeleriyle bankamatiklere ve trafik lambalarına zarar verme, işyerlerinin camlarını kırma” suçlarını işledikleri savunuldu.

Göstericilere yüklenen kamu malına zarar verme iddiasıyla yetinmeyen Emniyet, suç listesine erken iftar açmayı ve elde bira şişesiyle İstiklal Marşı okumayı da ekledi. Böylece erken iftar açma da Türkiye ’de ilk kez suç listesine eklenmiş oldu. Ajansın haberinde Emniyet güçlerinin akşam saatlerinde kaydettikleri bir görüntüde bazı eylemcilerin İstiklal Marşı söylediklerinin görüldüğü kaydedildi. Ancak “görüntülere dikkatli bakıldığında eylemcilerden bazılarının İstiklal Marşı’nı ellerinde içki şişesi olduğu halde söylediklerinin” tespit edildiği belirtildi. Yine görüntülere dikkatle bakıldığında İstiklal Marşı’na bazılarının oturarak, bazılarının da dolaşarak eşlik ettiklerinin Emniyet güçleri tarafından saptandığı ifade edildi. Emniyet’in, görüntüler üzerinden yaptığı değerlendirmeler “sözde iftar” kavramının da gündeme gelmesine neden oldu. Eylemcilerin “oruç tutuyoruz mesajı vermek amacıyla Güvenpark’ta 20 Temmuz’da iftar sofrası hazırladıkları ancak 20 Temmuz’da akşam ezanı 20.22’de okunmasına karşın eylemcilerin, kameranın kayıtta olduğu 20.05’te yemek yediklerinin görüldüğü” iddiası ortaya atıldı.(Cumhuriyet)


  http://www.radikal.com.tr/1143853114385318

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Vay densizler - sanalperest

  Bak şu densizlere! Demek 17 dk erken oruç açmışlar ha? Hem de elde birayla istiklal marşı söylemişler... Vay be! Hemen erken bozulan orucun her dakikası için 1 kırbaçtan 17 kırbaç vurulsun alayına. YARIM (!!!) kırbaç ta İstiklal marşına saygısızlık için vurulsun. Nerde kalmıştık? Haa... Hatırladım. Bu ülkede ileri demokrasi vardır, her kes istediği gibi yaşar! Hayatta girmeyiz Allah ile kul arasına. Hülooog!

  sacmaliklara umut baglamayin - egeli67

  Ne kadar da haziriz sacma oldugu asikar olan seylerden ekmek cikarmaya. Binlerce insan rahat rahat oruc tutmama hakkini kullaniyor, lokantalar vizir vizir calisiyor ama bir gazete polis tutanaklarinda erken iftar yapmanin suc olarak listelendigini iddia edebiliyor. Lokantalar acik dedik ya, hemen birileri kalkacak, lokantalarin acik olmasindan rahatsiz bu makarnacilar diye aklinca yorum yazacak. Ideolojik olarak ayni safta oldugumuz insanlarin isledigi ve suc oldugu acik-secik belli olan eylemlerle ilgili tek kelime yapma ama tutanaklarda gostericilerin tutarsizligini anlatma babindan yazilmis bir iki cumleden suc listesi cikar. Liberal ve demokratik dusunuyoruz, aydiniz diyen kesim yapiyor bunu. Helal olsun size..

  Neden Şaşıralım? - çoksaçma

  Evet neden şaşıralım? Son yıllarda bu tür şeyleri öyle ya da böyle görüyorduk,bir de devletin eliyle resmiyet kazandı bu suç,o kadar.Demokrasi mi? Komik olmayalım.

  Hangi yasaya dayaniyor erken iftar - siradanbirisi

  Yoksa seriatami, varmi öyle sacma sapan sey? Allah bile bu gerici yobaz sünni emniyetcilerinden yilmisdir.

  ... - düş-ün bulur-sun

  Siyasal islam tam bir deprasyon unsuru. Serbest bıraksan tırmanıyor din diktatörlüğü kuruyor,kimseye özgürlük tanımıyor. Müsaade etmesen din özgürlüğüm yok diyorlar, kişisal hak ve özgürlük istiyor. Yaramaz çocuk gibiler, serbest de bıraksan, kontrol altına da alsan problem çıkarmaktan geri durmuyorlar. Tam kötü yetişmiş çocuk hepsi.

  ... - noelon

  bu günlerimiz birer denemedir. birer tatbikattır. oruç tutmamanın yasak olacağı ve cezalandırılacağı günlerin tatbikatıdır. hoş anadolu'nun çeşitli yörelerinde bu yasak akepe palalıları tarafından zaten fiilen uygulanıyor. göreceksiniz bu zihniyet iktidarda kaldığı sürece bu yasakları da göreceğiz... canım anadolu'yu ve üzerinde yaşayan halkları çok ama çok karanlık günler bekliyor...

  soru cevap - dusun unce

  bazi yorumlardan, bazi insanlarin birseylerden hicbirsey anlamadigini anladim. ya da partizanlik yapiyorlar. soru/cevap yapalim anlamayanlara: 1) gezide artik sorun kalmadi, neden hala protestolar var? cevap: gezi'de hukumetin kanunsuz bir sekilde sehrin gobegindeki parka el koymaya calistigina tanik olduk. medyanin tamamen hukumet kontrolune girdigini gorduk. polisin asiri guc kullandigini gorduk. protestolar bu yuzden devam ediyor 2) protestocularin ne istedigi belli degil: protestocular bu kadar can, uzuv ve kamu malina esas zarara sebep olan sorumlularin ortaya cikarilmasini ve cezalandirilmasini istiyor. hukumet bile polis asiriya kacti dedi ama gercek anlamda sorumlu birisi ne istifa etti, ne de cezalandirilan var. 3) neden iftar yapip sov yapiyor protestocular?: Dindar insanlara mesaj veriyorlar; biz size karsi degiliz, sizinle olmak istiyoruz, dialog istiyoruz diyorlar. asil soru siz bu dialog cagrisindan neden bu kadar rahatsiz oluyorsunuz?