Eylemleri 107 okula servis kazandırdı

2007-2008 eğitim yılının açılışında İstanbul'lu bürokratlar bu kez Gaziosmanpaşa'daki Prof. Dr. Gazi Yaşargil İlköğretim Okulu'ndaydı. Ne tesadüftür ki, okulları...

İSTANBUL - 2007-2008 eğitim yılının açılışında İstanbul'lu bürokratlar bu kez Gaziosmanpaşa'daki Prof. Dr. Gazi Yaşargil İlköğretim Okulu'ndaydı. Ne tesadüftür ki, okulları, açılışa bir hafta kala tadilata alınan ve kendilerine gösterilen üç kilometre uzaklıktaki okul için servis verilmemesine itiraz eden Bağlarbaşı Mahallesi halkı, bu törenle aynı saatlerde ilçe meydanında eylemdeydi. 1400 öğrencisi bulunan okulun velileri çocuklarıyla, öğrenciler önlükleri ve formalarıyla gelmişti. Ellerinde, 'Paralı servis istemiyoruz', 'Paralı eğitime hayır' ve 'Servis yoksa öğrenci de yok' yazılı dövizler vardı.
Meydandaki, 'Servis yoksa öğrenci de yok' çığlığı törenin yapıldığı okuldan duyuldu ve İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, kentte 'deprem güçlendirmesi' yapılan 107 okuldaki 17 bin öğrencinin ücretsiz taşınacağı sözünü verdi. Dünya Bankası projesi kapsamında 505 okulun deprem analizinin yapıldığını, 144 okulun yıkılıp yeniden inşa edildiğini, 107'sinde güçlendirmenin sürdüğünü belirten Özer, "Neden çalışmalar yazın yapılmadı?" sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Okul kapanınca iki ay ihale zamanı var. Çalışmaların zamanını Dünya Bankası belirliyor."