Eylülde sıcaklık eksi 5, kar kalınlığı 30 santim

Eylülde sıcaklık eksi 5, kar kalınlığı 30 santim
Eylülde sıcaklık eksi 5, kar kalınlığı 30 santim

Zigana Geçidi?nde eylül ayında bastıran kar, sürücüleri hazırlıksız yakaladı. 2 bin rakımlı Zigana Tüneli çevresinde çok sayıda araç kaydı. FOTOĞRAF: OSMAN YETİM / AA

GÜMÜŞHANE/ANTALYA - Doğu Karadeniz genelinde yoğun yağmur, yerini yüksek yerlerde kara bıraktı. Gümüşhane’de kent merkezinde dün sabah kar kalınlığı 10 santimetreyi buldu. Önceki gece başlayan kar yağışının etkisiyle Gümüşhane’yi Trabzon’a bağlayan Zigana ve Rize’yi Erzurum’a bağlayan Ovit dağı geçitlerinde kar kalınlığı 30 santimetreye ulaştı. Ovit geçidinde tipi nedeniyle bir süre ulaşım kesildi.  Eylül ayında kar beklemeyen sürücüler kayarak yol kenarında biriken kar yığınlarına saplandı. Azerbaycan-Kayseri arası mobilya taşıyan bir TIR, Zigana yolu üzerinde yoldan çıktı. TIR’ın kasasının büyük bölümünün karayolu üzerinde kalması özellikle zirveden gelen araçlar için tehlike yarattı. Trabzon’da kar, yağmur ve küçük çaplı toprak kaymaları nedeniyle 25 köy yolu ulaşma kapandı. Sivas’ın Suşehri ilçesinde ilçesindeki Mahmutoğlu Yaylası’nda 21 kişi mahsur kaldı. Ardahan’da hava sıcaklığı sıfırın altında indi, Erzurum’da hava gece eksi 5 dereceydi. Antalya ve Muğla ise başka âlem. Sıcaklığın 30 dereceyi aştığı sahillerde  turistler gün boyu güneşlenip yüzdü. 

Hafta sonu hava biraz ısınacak
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine göre bugün ve yarın Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu’da yağmur beklenirken, çarşamba yağışlar Karadeniz kıyıları ile Marmara’nın kuzeyinde etkili olacak. Yağış perşembe Doğu Karadeniz’de etkili olduktan sonra yurdu terk edecek. Diğer bölgelerde hava az bulutlu ve açık. Cuma günü yağışın yurdu terk etmesiyle sıcaklıklarda bir-iki derece artış bekleniyor. (dha, Radikal)