Eymir gölünde alkol yasağı

Eymir gölünde alkol yasağı
Eymir gölünde alkol yasağı
Eymir Gölü'nde bulunan restoranlar ve büfelerde içki satışları durduruldu. ODTÜ kararla ilgili, 'TAPDK ruhsatları iptal etti' açıklaması yaptı.

Başkentlilerin hafta sonu tatilinde akın ettikleri Eymir Gölü’ndeki işletmelerde alkol satışı durdu. İçki satışının durmasıyla ilgili, ODTÜ’nün özel bir karar almadığını kaydeden ODTÜ yetkilileri, uygulamanın Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (TAPDK), işletmelerin içki ruhsatını iptal etmesinden kaynaklandığını ifade etti.

UZATMA YETKİSİ TAPDK'DA
Geçtiğimiz Pazartesi’den itibaren uygulamaya konan yasağa ilişkin ODTÜ yönetimi şu açıklamayı yaptı:

“ODTÜ Eymir Gölü’nde üniversitemiz tarafından eğitim , araştırma ve spor nitelikli faaliyetler yürütülmektedir. Ancak söz konusu bölge hafta içinde ve hafta sonlarında kamuya açık olduğundan, eğitim ve araştırma tesislerimiz niteliğinde olmayan bu işletmeler, esas itibariyle kurum dışı kullanıcılara hizmet vermektedir. Bu işletmeler bugüne kadar Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan aldıkları ruhsatla hizmet vermişlerdir. Bu ruhsatların yenilenmesi de TAPDK’nın yetkisindedir.”

İŞTEN ÇIKARMALAR BAŞLADI
Eymir Gölü’nde hizmet veren restoran ve büfe işletmecileri, bir haftaya yakındır içki satışını durdurduklarını ifade etti. İşletmeler yasağın kendilerini olumsuz etkilediğini belirterek, “Bizim müşterilerimiz buraya stres atmak, bir şeyler yemek ve içmek için geliyor. Ancak son yasakla birlikte artık gelen geri dönüyor. Müşteri de olmadığı için iki çalışanımızı çıkartmak zorunda kaldık. Şu an önümüzü göremiyoruz. Eğer kısa zaman içerisinde net bir bilgi alırsak, ona göre karar vereceğiz.”

ART NİYETLİ İDDİASI
Ankara ’nın stresinden uzaklaşmak amacıyla Eymir Gölü’nü tercih ettiklerini belirten İlker Benli adlı vatandaş, içki satılmamasını anlamsız bulduğunu söyledi. Benli, “Burada yıllardır alkol içilir. Ancak bugüne kadar tatsız bir durum yaşanmamıştır. Zaten Göksu ve Mogan gibi çeşitli içkisiz rekreasyon alanları var. Burada alınan kararı art niyetli ve gereksiz buluyorum” dedi. (Hürriyet)


  http://www.radikal.com.tr/1117864111786420

  YORUMLAR
  (20 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ÇAĞDAŞLIK - UYİ35

  Evet bazılarının dediği gibi "çağdaş" olmak için içmek şart değildir ama bir ülkeyi yönetirken mümkün olduğunca yasaklamaktan kaçınmanın önemini kavramak şarttır.

  Erdoganin tavri - Ozaltan

  ODTU ogrencilerinin Erdogana karsi sergilemis olduklari tavirdan pek farkli degil. ODTU ogrencilerinin Basbakana yaptiklari protestodaki tavirlari sanki devletin universitesine giren Basbakana degilde kendi sahsi arazilerine giren bir kamu gorevlisine karsi yapilan bir davranis kustahligi icinde idi, bu yuzden de butun universitelerden destek gormedi ve mesrulugunu kisa zamanda yitirdi. Buna karsilik Erdoganin bir basbakan olarak buna tepkisi de, devletin universitelerinden birinin yoneticilerine karsi elestirel bir yaklasimda olmak yerine, ozel kisilikte olan bir gruba TC devletinin bir baskani olarak degil, vatandas Tayyip Erdogan olarak ve devletin kurumlarini istismar ederek yaklasmak. Her ikisi de yanlis.

  İNTİKAM BİR SOĞUK İÇECEKMİŞ!..:))) - Sedat Gürsel

  Böylelikle AKP, ODTÜ'den Başbakan protestosunun intikamını aldı!..:))) Yakında muhalif üniversitelerin 100 metre yakınında içki satışını da yasaklayacaklar herhalde...:)))

  At sahibine göre kişner! - İlhan Küçükbiçmen

  Başka söze gerek var mı? Geri kalmış ülkelerin en büyük özelliği 'yasaklama' alışkanlığı beyin yapısına sahip siyasetçiler tarafından yönetilmesidir. Yeni yasakları beklemeye gerek yok. Zaten onlar biz beklemesek de sular seller gibi akmaya devam edecektir.

  @lacinlim - bebebiskuvi

  Başkalarının özgürlük ve haklarını engellemek en büyük kötülüktür asıl. Orada içkisini içen insanın kimseye zararı yok. Kendimi bildim bileli sürekli gittiğim bir yer. Bir kere bile bir olay yaşandığını görmedim. Eğer içki içmiyorsan içme, başkasının sana ne zararı var içmesinin?

  kimse kimseye karışmasın - gemerekli

  Arkadaşlar içen de bizden içmeyen de bizden. Ama içen adam içmeyeni küçümsemesin, herkes içmek zorunda değil. İçerek çağdaş olunmuyor. İçmeyen adam da içeni kınamasın. İçen kendi isteğiyle kendi tercihiyle içer. Kimseyi ilgilendirmez.

  lacinlime cevap - ttgiz

  Çünkü Sayın lacinlim, konuyu yanlış yerden anlamışsınız. Burada haber niteliği taşıyan şey içkinin kötü olup olmaması değil. Siz bu yorumunuzu "Yılda bilmem kaç bin kişi alkolden ölüyor" tarzı bir haberin altına yazmadınız. Öyle bir haberde tabi ki kimse size böyle bir yorum yaptığınız için tepki göstermezdi. Maalesef kaçırdığınız nokta burada insanların alkol tüketme özgürlüğünün rövanşist bir tavır ile Devlet otoritesi tarafından haksız olarak kısıtlanmasıdır insanların tepkisini çeken. Sağlık bakanlığı "içki kötüdür" diye kampanya yapabilir, bunda bir sorun yoktur. Sorun içkiyi "yasaklayınca" doğar. Sorun yetişkinlerin ve reşitlerin eğitim aldığı üniversiteye ortaokul muamelesi yapınca doğar. Sorun yetişkinlerin kendi kararlarını alamayacaklarını, devlet olmadan doğruyu yanlışı bilemeyeceklerini söylediğiniz zaman doğar. Devlet benim velim değildir. Başbakan HİÇ DEĞİLDİR. Bunu görebilmenizi umarım.